କାହାଣୀ ଏକ ହା-ସ୍ୟାସ୍ପ-ଦ ଯୁ-ଦ୍ଧର : ମ-ଦକୁ ନେଇ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଯୁ-ଦ୍ଧ କଲେ ସୈ-ନି-କ, ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ଚାଲିଯାଇଥିଲା ଜୀ-ବ-ନ

ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁ-ଦ୍ଧ କିଛି ନା କିଛି କାରଣରୁ ଯୁ-ଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେହି ଯୁ-ଦ୍ଧ କାରଣରୁ ହଜାର ହଜାର ସୈ-ନି-କମାନଙ୍କୁ ପ୍ରା-ଣ ହ-ରା-ଇବାକୁ ପଡେ | କିନ୍ତୁ ଆଜିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୩୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗୋଟିଏ ଯୁ-ଦ୍ଧ ଏକ ଅ-ଜବ କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପାଖାପାଖି ୧୦,୦୦୦ ସୈ-ନି-କ ମ-ରି-ଯା-ଇ-ଥି-ଲେ | ତେବେ ଏହାକୁ ଆମେ ଯୁ-ଦ୍ଧ ନ କହିବାଟା ହିଁ ଠିକ ହେବ, କାରଣ ଏଥିରେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରୁ ଲ-ଢ଼ି-ବାପାଇଁ ସୈ-ନି-କ ନଥିଲେ | ଗୋଟିଏ ଭୁଲ କାରଣରୁ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷର ସୈ-ନି-କ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଝ-ଗ-ଡା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରସ୍ପରକୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲେ |

ଏହି ଯୁ-ଦ୍ଧ ‘ବ୍ୟାଟଲ ଅଫ କ୍ୟା-ର-ନସି-ବସ’ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଅଟେ | ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ହା-ସ୍ୟାସ୍ପ-ଦ ଯୁ-ଦ୍ଧ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି | ଏହା ୧୭୮୮ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସୈ-ନି-କ କ୍ୟା-ର-ନସି-ବସ ସହର ଉପରେ କ-ବ୍ଜା କରିବାକୁ ବାହାରିଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ମଧ୍ୟରେ ଯୁ-ଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା | ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ ତାରିଖ ରାତିରେ ସେମାନେ ଟିମିସ ନଦୀ ନିକଟରେ ପହଂଚି କ୍ୟା-ର-ନସି-ବସକୁ ଚାରିପାଖରୁ ଘେରି ରହିଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କୁ ନଦୀ ଚାରିପାଖରେ ତୁର୍କୀ ସୈ-ନି-କ ତ ଦେଖି ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନଦୀର ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସେମାନଙ୍କୁ ରୋମାନୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ଏକ ଶିବିର ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଅ-ଶ୍ୱାରୋ-ହୀମାନେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେତେବେଳେ ରୋମାନୀ ଲୋକେ ସେମାନଙ୍କୁ ମ-ଦ ପି-ଇବା-କୁ ନି-ମନ୍ତ୍ର-ଣ କଲେ |

ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଅ-ଶ୍ୱାରୋ-ହୀମାନେ ଥ-କି ଯାଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ନଦୀ କୂଳରେ ରୋମାନି ଲୋକଙ୍କ ସହ ବସି ମ-ଦ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର କିଛି ପଥଚାରୀ ସୈ-ନି-କ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଗଲେ ଏବଂ ଅ-ଶ୍ୱାରୋ-ହୀମା-ନଙ୍କୁ ମ-ଦ ପିଇଥିବାର ଦେଖି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଟିକେ ମ-ଦ ପି-ଇ-ବାପା-ଇଁ ମା-ଗିଥି-ଲେ, କିନ୍ତୁ ଅ-ଶ୍ୱାରୋ-ହୀମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ | ଏଥିରେ ସେମାନେ ରା-ଗିଗ-ଲେ ଏବଂ ଅ-ଶ୍ୱାରୋ-ହୀମାନଙ୍କ ସହିତ ମୁ-ହାଁମୁ-ହିଁ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ହଠାତ ଜଣେ ସୈ-ନି-କ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇଦେଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁ-ଳି-ର ଶବ୍ଦ ଶୁଣି ନଦୀର ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଉଥିବା ସୈ-ନି-କ ମାନେ ଭାବିଲେ ଯେ ତୁର୍କୀମାନେ ଆ-କ୍ରମ-ଣ କରିଛନ୍ତି | ତେଣୁ ସେମାନେ ଉଠିଲେ ଏବଂ ତୁର୍କୀ-ତୁର୍କୀ ବୋଲି ପା-ଟି କରି କିଛି ନ ବୁଝି ନଦୀର ଅନ୍ୟ ପଟକୁ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇଲେ | ନଦୀର ଏହି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ସୈ-ନି-କମା-ନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଲା ଯେ ତୁର୍କୀମାନେ ଆ-କ୍ର-ମଣ କରିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ନିଜ ସୈ-ନି-କମାନଙ୍କୁ ମା-ରି-ବା-କୁ ଲାଗିଲେ |

ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ସୈ-ନ୍ୟବା-ହି-ନୀର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଜର୍ମାନ ଅଧିକାରୀ ସୈ-ନି-କମା-ନଙ୍କୁ ଏପରି କରିବାକୁ ବା-ର-ଣ କଲେ ଏବଂ ଅଟକାଇବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ, କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ସୈ-ନି-କମାନେ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଲାଗିଲା ଯେ ସୈ-ନି-କମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ‘ଆଲ୍ଲା-ଆଲ୍ଲା’ ଚି-ତ୍କା-ର କରୁଛନ୍ତି | ଏହା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବେଶୀ ଖରାପ ହୋଇଗଲା | ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ସୈ-ନି-କମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାରରେ ନିଜ ସୈ-ନି-କ ହିଁ ତୁର୍କୀ ସୈ-ନି-କ ଦେଖାଗଲା ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ମା-ରି-ବା-କୁ ଲାଗିଲେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଜଣେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସୈ-ନି-କ ନିଜ ସାଥି ସୈ-ନି-କଙ୍କ ଉପରେ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇଥିଲେ | ଏହିପରି ଭାବରେ ଗୋଟିଏ ଭୁଲ କାରଣରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ସୈ-ନି-କମାନେ ପରସ୍ପର ସହିତ ଲ-ଢ଼ିଥି-ଲେ ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ସୈ-ନି-କଙ୍କର ଜୀ-ବ-ନ ଚାଲିଯାଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *