ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ବଡ଼ ଚେତାବନୀ : ଟୀକାକରଣ କାରଣରୁ ଆଗାମୀ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଗତିକୁ କାବୁ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ବିଶେଷ ଜୋର ଦେଉଛନ୍ତି। ମେ ୧ ତାରିଖରୁ ଦେଶରେ ୧୮ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଓ ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଆୟୁର ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦେବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଚେନକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଏହି ଉପାୟକୁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମନାଯାଉଛି। ଆଶାକରାଯାଉଛିକି ଅତିଶୀଘ୍ର ଦେଶର ସମସ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଭାଇରସରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଟୀକା ମିଳିଯିବ।

ଆଉ ଏକ ଯେଉଁଠି ଟୀକାକରଣ ବହୁତ ଜରୁରୀ ଓ ଲାଭଦାୟକ ମାନାଯାଉଛି, ଅନ୍ୟତ୍ର ଏହାରୁ ପେହେଲୁକୁ ନେଇ ଡାକ୍ତରମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାକୁ ସଚେତନ ମଧ୍ୟ କରାଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା କଥାକି ଟୀକାକରଣ କାରଣରୁ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଦେଶକୁ ଏକ ଦ୍ଵିତୀୟ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ଯାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଚିନ୍ତା କଣ?

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଡର ହେଉଛିକି ମହାମାରୀ ଓ ଟୀକାକରଣ କାରଣରୁ ଆଗାମୀ ମାସରେ ଭାରତର ଯୁବ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିଯିବ। ରକ୍ତର ଆବଶ୍ୟକତା ବଢିଯିବ ଓ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କ ଅଭାବ କାରଣରୁ ବ୍ଲଡ଼ବ୍ଯାଙ୍କ ପ୍ରଥମରୁ ରକ୍ତର ଅଭାବର ସାମ୍ନା କରୁଛି। ସଂଖ୍ୟା ମୁତାବିକ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶରରେ ମିଲିୟନ ୟୁନିଟ ରକ୍ତର ଅଭାବ ଅଛି ଯାହାକି ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ଜଣେ ଇଂରାଜୀ ଖବର କାଗଜରେ ଛପା ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କାର୍ଡିୟୋଭାସ୍କୁଲାର ଥୋରୋସିକ ଓ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଳାଣ୍ଟ ସର୍ଜନ ଡ. ରଘୁବେନ୍ଦ୍ର ଚିକତୁର କହିଲେକି ବ୍ଲଡ଼ବ୍ଯାଙ୍କରେ ରକ୍ତକୁ ଅନିଶ୍ଚିତ କାଳ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସଂଗ୍ରହିତ କରରି ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏମିତିରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆଗାମୀ ଦିନ ଅସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିରର ସଂଚାଳନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ହେବ। କରୋନା ମହାମାରୀ ଏକ ଦିନ ଶେଷ ହୋଇଯିବ କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ ବ୍ଲଡ଼ ବ୍ଯାଙ୍କରେ ରକ୍ତର ଅଭାବ କୌଣସି ବିକଟ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ନହେଉ, ଏହି ବିଷୟରେ ଆମକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ହେବ।

କଣ ରହିଛି ଟୀକାକରଣ ପରେ ରକ୍ତଦାନର ନିୟମ?:-

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରକ୍ତ ଆଧାନ ପରିଷଦ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଲୋକ ଟୀକା ନେଇସାରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ଯେକ ଡୋଜ ପରେ ୨୮ଦିନ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ରକ୍ତଦାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି ଓ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ କାରଣରୁ ବ୍ଲଡ଼ ବ୍ଯାଙ୍କରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଲାଗିପାରିବ ନାହିଁ। ଏମିତିରେ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ ଦେଖାଯାଉଛି। ରକ୍ତଦାନ କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ବୟସ ୧୯ ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ଅଟେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରକ୍ତଦାନକୁ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଡର ଅଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞ କୁହନ୍ତିକି ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ବ୍ଲଡ଼ ବ୍ଯାଙ୍କକୁ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ହେବ। ଯୁବସମାଜକୁ ଅପିଲ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଟୀକାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେବାର ୨୮ ଦିନ ପରେ ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କରିବାକୁ ହେବ। ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ଲଡ଼ ବ୍ଯାଙ୍କରେ ରକ୍ତର ଅଭାବକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ।

ପ୍ଲାଜମା ଡୋନେସନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ହେବ ଧ୍ୟାନ:-

ରକ୍ତଦାନ ସହ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ଲାଜମା ଦାନ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି। ଆମେ ଲକ୍ଷ୍ନୌର କେଜିଏମୟୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ ମେଡିସିନର ଡକ୍ଟର ତୁଲିକ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲୁ। ଡକ୍ଟର ତୁଲିକ କହିଛନ୍ତିଯେ ପ୍ଲାଜମା ଦାନ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଛି। କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ରୋଗୀମାନେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ଯାହା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଭଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ୧୪ ଦିନ ପରେ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୪ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଅନେକ ଥର ପ୍ଲାଜମା ଦାନ କରି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ।

ନୋଟ:

ଏହି ଲେଖା କାର୍ଡିୟୋଭାସ୍କୁଲାର ଥୋରାସିକ ଓ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଳାଣ୍ଟ ସର୍ଜନ ଡ. ରଘୁବେନ୍ଦ୍ର ଚିକତୁର ଓ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ ମେଡ଼ିସିନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ. ତୁଲିକା ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ସହିତ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *