ଆଇପିଏଲ : ଅସୁବିଧାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା ଖେଳାଳୀ, ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ ଜେ-ଲ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି କାରଣ

ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ (ଆଇପିଏଲ)-୧୪ରେ ଖେଳୁଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରିବାବେଳେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା କରାଯାଇପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ, କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କୁ ଜେ-ଲ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ସିଡନୀ ମର୍ନିଂ ହେରାଲ୍ଡ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ, ‘ସରକାର ଭାରତରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସରକାର ଏକ ଜରିମାନା ଏବଂ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୧୪ କ୍ରିକେଟର ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳୁଥିବା, ‘ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ (ଦିଲ୍ଲୀ ଡେୟାରଡେଭିଲ୍ସ), ଗ୍ଲେନ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ (ଆରସିବି), ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର (ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ) ଏବଂ ପେଟ କମିନ୍ସ (କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ) ଭଳି ବଡ଼ ନାମ ସାମିଲ ଅଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରିକି ପୋଣ୍ଟିଂ (ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ) ଏବଂ ସାଇମନ କୋଟିଚ (ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର) ପରି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଫାଇଲ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲର ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି। ମାଥ୍ୟୁ ହେଡେନ, ବ୍ରେଟ ଲି ଏବଂ ଲିସା ଷ୍ଟାଲେକର ଭଳି ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳିମାନେ ଟୁର୍ଣାମେଣ୍ଟର କମେଣ୍ଟ୍ରିରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି।

ସିଡନୀ ମର୍ନିଂ ହେରାଲ୍ଡ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ, ‘୯ ନ୍ୟୁଜ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାତିରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛିଯେ, ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତରୁ ଆସିଥିବା ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅପରାଧ ବୋଲି କହି ୬୬,୦୦୦ ଡଲାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା କିମ୍ବା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇ ପାରନ୍ତି।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ ନକରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ, କାରଣ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାର ଏପିସେଣ୍ଟର ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ପ୍ରତିଦିନ ୩.୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଆସୁଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରେଗ ହଣ୍ଟ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏହି ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷର ଜେଲ ଓ ଭାରି ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଭାରତରେ ୯୦୦୦ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଖେଳାଳି ଏବଂ କୋଚିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସରକାର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ବିମାନକୁ ମଧ୍ୟ ମେ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *