ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ପରମାନେଣ୍ଟ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ମିଶନ ଲଞ୍ଚ କଲା ଚାଇନା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଚୀନ ଗୁରୁବାର ଦିନ ନିଜର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାୟୀ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଷ୍ଟେସନର ମୁଖ୍ୟ ମୋଡୁଲ କୁ ଲଞ୍ଚ କରିଛି । ଏଠାରେ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀ ରହିପାରିବେ । ହେବନଲି ହର୍ମୋନି ମଡେଲରେ ଚୀନ ସ୍ପେସ ଏକ୍ସପ୍ଲୋରେସନ ଦିଗରେ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ହଇନାନ ର ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ବୀପ ପ୍ରାନ୍ତର ୱେନଚାଙ୍ଗ ଲଙ୍ଗ ସେଣ୍ଟରରେ 5 ବି ରକେଟ ସହିତ ଏହାକୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ପଠାଇବାକୁ ବିସ୍ଫୋଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଗାମୀ ବର୍ଷର ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ସ୍ଥାୟୀ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ରଥମ ମିଶନ ପୂରଣ ହେବ । 11 ମିଶନ୍ସର ପ୍ରଥମ ମିଶନ ସପ୍ଲାଇ, କ୍ରୁ ପଠାଇବା ସାମିଲ ରହିଛି ।

ଚୀନ ସ୍ପେସ ସାଇନ୍ସରେ ବହୁତ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଚାଲୁଛି :-

ଚୀନର ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବେ 40 ରୁ ଅଧିମ ବର୍ଷରୁ ପ୍ରଥମେ ନୂଆ ଚନ୍ଦ୍ର ନମୁନାକୁ ଫେରାଇ ନେଇଛନ୍ତି । ଜଲଦି ମଙ୍ଗଳ ପୃଷ୍ଠରେ ଏକ ଯାଞ୍ଚ ଓ ରୋଭରକୁ ଓହ୍ଲାଇବାର ଆଶା ରହିଛି ।

ନେତା ଏହାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗୌରବ ରୂପରେ ଦେଖନ୍ତି :-

ଲଞ୍ଚର କିଛିସମୟ ପରେ ଚୀନର ନେତାମାନେ ଏହାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଗୌରବ ସହିତ ଯୋଡିବାକୁ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ବା ସାମରିକ ନେତା ପ୍ରିମିୟର ଲି କେକିଆଙ୍ଗ ଏହି ସ୍ପେସ ପୋଗ୍ରାମକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ୱେନଚାଙ୍ଗ ଲଞ୍ଚ ସେଣ୍ଟରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟର ନେତା ଓ ସତ୍ତାରୂଢ଼ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପ୍ରମୁଖ ଶି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ବଧାଇର ସନ୍ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ପଢ଼ାଯାଇଥିଲା ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *