ଯେଉଁ ରୋଗ ପ୍ରତ୍ଯେକ ବର୍ଷ ୧୦ ଲକ୍ଷ ପିଲାଙ୍କର ଜୀ-ବ-ନ ନେଇଥାଏ, ସେହି ଟୀକାର ପ୍ରଥମ ସଫଳତା ମିଳିଲା ୨୦୨୧ରେ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ରୋଗ ବିଷୟରେ

ମ୍ୟାଲେରିଆ ଏପରି ଏକ ରୋଗ ଅଟେ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ସମଗ୍ର ମାନବ ଜାତିକୁ ଗତ ପଚାଶ ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଟିକା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେତେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ସେତିକି ମୃତ୍ୟୁ ଆଫ୍ରିକାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମ୍ୟାଲେରିଆ କାରଣରୁ ଅନେକ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୫୦ କୋଟି ଲୋକ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି। ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ହେଉଛନ୍ତି ସହାରା ଆଫ୍ରିକାର ଶିଶୁ ଏବଂ ଯୁବକ ଅଟନ୍ତି। ମ୍ୟାଲେରିଆ ମୁଖ୍ୟତଃ ଏସିଆ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନେକ ଔଷଧ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଟୀକା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇନାହିଁ ଯାହା ମ୍ୟାଲେରିଆକୁ ରୋକିପାରିବ।

କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ, ଏପରି ଏକ ଖବର ଆସିଛିଯେ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ରହିଛି। ବୁର୍କିନା ଫାସୋରେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ମ୍ୟାଲେରିଆ ଟିକା ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିଲା। ସେହି ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫଳାଫଳରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସଫଳ ମିଳିଛି। ଏହି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଫଳତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏଯେ, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରୀ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ମୂଳରୁ ରୋଗ ଦୂର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ।

ଦ ଲାନସେଟ ଜର୍ନାଲ ରିପୋର୍ଟ:-

ଦ ଲାନସେଟ ଜର୍ନାଲରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛିଯେ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କ’ଣ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ କ’ଣ?। ଗତ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣର ଫଳାଫଳ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେଯେ, ସେମାନେ ଏଥିରେ ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ସଫଳତା ହାସଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ଵ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କୌଣସି ଟିକାର ସଫଳତା ହାରକୁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ସର୍ବନିମ୍ନ ସଫଳତାର ମାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ସେହି ସ୍କେଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟୀକାକରଣର ସଫଳତା ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସଫଳତା ହାରଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଟିକା, ଯାହାର ସଫଳତା ହାର ଏତେ ଅଧିକ।

ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସମୁଦାୟ ସାଢେ ଚାରିଶହ ପିଲା ସାମିଲ ଥିଲେ। ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କର ବୟସ ୫ ମାସରୁ ୧୭ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତିନୋଟି ଟିକା ପରୀକ୍ଷାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଆର୨୧/ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ-ଏମ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଆର୨୧/ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ-ଏମ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତୃତୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ଏହା ବଦଳରେ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ରେବିଜର ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଆର୨୧/ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ-ଏମ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା, ମ୍ୟାଲେରିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଫଳତାର ହାର ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଯେଉଁ ସମୂହରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଆର୨୧/ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ-ଏମ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା ସେହି ସମୂହରେ ୭୧ପ୍ରତିଶତ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ଟୀକାକରଣରୁ ବଞ୍ଚିତ ତୃତୀୟ ସମୂହରେ ମ୍ୟାଲେରିଆର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିଶତ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅପେକ୍ଷା ମ୍ୟାଲେରିଆ ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକ୍ତର ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହି ଟୀକାର ପରୀକ୍ଷଣ ଅଧିକ ସମୂହ ସହିତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନନକୁ ବିଶ୍ବାସ ଅଛିକି ଏହାର ଫଳାଫଳ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଯଦି ଏମିତି ହୁଏ ତେବେ ପଚାଶ ହଜାର ପୂର୍ବ ଏହି ରୋଗକୁ ଦୁନିଆରୁ ବିଲୋପ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରେ।

ପରକ୍ଷଣର ଆଗାମୀ ଚରଣରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଫ୍ରିକାର ଚାରି ବଡ ଦେଶକୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରିବାର ଯୋଜନା କରୁହନ୍ତି। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ପାଞ୍ଚ ମାସରୁ ନେଇ ୩୬ମାସ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଟୀକାର ଟ୍ରାଏଲ କରାଯିବ। ଯଦି ଟ୍ରାଏଲ ସଫଳ ରୁହେ ତେବେ ଆଗକୁ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି ହେବ।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚିକିତ୍ସା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କର ଲମ୍ବା ଯୁଦ୍ଧ:-

ଗୋଟିଏ ମଶା କାଟିବା ଦ୍ଵାରା ଜୀବନ ନେବା ଭଳି ରୋଗ ଗତ ଦଶକରୁ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତର ଇ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ବାହାର କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ଉପାୟ ମିଳୁନାହିଁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ରୋଗକୁ ମୂଳରୁ ସମାପ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ।

୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ମ୍ୟାଲେରିଆର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ଔଷଧ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି କଥା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରିତ ଥିଲାକି ମଶାମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ମ୍ୟାଲେରିଆର ଜୀବାଣୁ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ତାହା କିପରି ରକ୍ତରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ରକ୍ତ କଣିକାକୁ କାବୁ କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୋଟିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହା ରକ୍ତ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ବିସ୍ତାର ହେବାକୁ ଲାଗେ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦେଖିଲେକି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମ୍ୟାଲେରିଆରର ବିଶାଣୂ ନିଜର ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରୋଟିନର ରେଞ୍ଜ ଶରୀରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଅଛି, ସେହି ସମୟରେ ଯଦି ଏକ ପ୍ରୋଟିନ କୌଣସି ବାହାର ସପୋର୍ଟ ଜରିଆରେ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହି ଚେନକୁ ମଝିରୁ ରୋକିହେବ। ଓ ମ୍ୟାଲେରିଆର ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ କମ ହୋଇପାରିବ। ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ଓ ସାରା ଦୁନିଆରେ ମ୍ୟାଲେରିଆର ନିବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ।

କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରଶ୍ନ ଔଷଧ ଖୋଜିବା ନୁହେଁ, ବରଂ ରୋଗର ଫାଳଫଳ ସମାପ୍ତ କରିବା ଅଟେ। ଯେମିତି ଚେଚକ ଓ ପୋଲିଓ ପରି ରୋଗକୁ ମୂଳରୁ ସମାପ୍ତ କରାଗଲା, ସେହିପରି ଆମକୁ ଏକ ଟୀକାର ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁଥିରେ ମ୍ୟାଲେରିଆକୁ ଦୁନିଆରୁ ଶେଷ କରାଯାଇପାରିବ। ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ଫଳାଫଳ ଉତ୍ସାହଜନକ ଥିଲା। ଆଶାକରାଯାଉଛିକି, ଶୀଘ୍ର ଆମକୁ ଭଲ ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *