୨ଟି ଗଛ କାଟିବାରୁ ୧.୦୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ଦ-ଣ୍ଡ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଏତେ ଟଙ୍କାର ଜୋ-ରି-ମା-ନା କରାଯାଇଛି …

କରୋନା ସମୟରେ ସାରା ଦେଶ ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଲୋକ ଗଛର ମହତ୍ତ୍ୱ ନ ବୁଝି ଗଛ କାଟି ଚାଲିଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗଛର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ବୁଝିବାପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ଏକ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି | ବାସ୍ତବରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଇସେନ ଜିଲ୍ଲାର ବାମହୋରୀରେ ଦୁଇଟି ଗଛ କାଟିବା ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ-ରେ ଜଣେ ଅ-ଭି-ଯୁ-କ୍ତ-ଙ୍କ ଉପରେ ଏକ କୋଟି ଚାରି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋ-ରି-ମା-ନା କରାଯାଇଛି | ଗୋଟିଏ ଗଛର ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷ ବୋଲି ମାନି ତାର ଉପଯୋଗିତା ଆଧାରରେ ସ୍ଥିର କରି ଜୋ-ରି-ମା-ନା ରାଶି ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି |

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମ-ହା-ମା-ରୀ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନର ସହାୟତାରେ ଜୀବନ୍ତ ରଖିବାକୁ ପଡୁଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ ସିଲିଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ନ ମିଳୁଥିବାରୁ ଲୋକେ ନିଜର ପ୍ରା-ଣ ହରଉଛନ୍ତି | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବାମହୋରୀ ବନ ବିଭାଗ ଦୁଇଟି ସାଗୁଆନି ଗଛ କାଟି ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପଦକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥିବା ଛୋଟ ଲାଲଙ୍କ ଉପରେ ଜ-ରି-ମନା ଲଗାଇଛି | ବନ ବିଭାଗ ଅ-ଭି-ଯୁ-କ୍ତ ଛୋଟେ ଲାଲଙ୍କୁ ଏକ କୋଟି ୨୧ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ୭୦୦ ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଲଗାଇ କୋର୍ଟରେ ଚାଲାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି, ଯେମିତି ଲୋକମାନେ ଗଛର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝିପାରିବେ | ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଜୋରିମାନା ଗଛର ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷ ମାନି ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି |

ବାମହୋରୀ ବନ ପରିସର ଅଧିକାରୀ ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଲେଚା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ଗଛର ହାରାହାରି ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହିପରି ଭାବରେ ଗୋଟିଏ ଗଛ ଏହି ୫୦ ବର୍ଷରେ ଆମକୁ ୫୨ ଲକ୍ଷ ୪୦୦ ଟଙ୍କାର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିପାରେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଧାସଳଖ ଜେନେରାଲ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ଫରେଷ୍ଟ ଟ୍ରି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଏଜୁକେସନର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଟିଏ ଗଛର ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷ ହୋଇଥାଏ |

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଗଛ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୫୦୦ ଟଙ୍କାର ଅମ୍ଳଜାନ ପରିବେଶରେ ଛାଡିଥାଏ, ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାଣବାୟୁ ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ | ଏହି ଗଛ ଏହି ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ୨୩ ହଜାର ୬୮ ହଜାର ୪୦୦ ଟଙ୍କା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଆମ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଯେପରିକି ୧୯ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୫୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମୃତ୍ତିକା କ୍ଷୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଏବଂ ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଗୋଟିଏ ଗଛ ବର୍ଷା ଜଳକୁ ଅଟକାଇବା, କ୍ଷୟକୁ ରୋକିବାରେ ଏବଂ ଜଳର ରିସାଇକିଲ କରିବାରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସାହାଯ୍ୟ ଦେଇଥାଏ |

ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ଗଛ ୫୦ ବର୍ଷରେ ଆମକୁ ୫୨ ଲକ୍ଷ ୪୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ | ତେଣୁ ଅ-ଭି-ଯୁ-କ୍ତ ଛୋଟେ ଲାଲଙ୍କ ଉପରେ ସାଗୁଆନି ଗଛ ଦୁଇଟି କାଟିଥିବାରୁ ୧ କୋଟି ୨୧ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ୭୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲଗାଇ ଏପ୍ରିଲ ୨୬ ତାରିଖରେ କୋର୍ଟରେ ଚାଲାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି, ଯେପରିକି ଅଭି-ଯୁ-କ୍ତ-ଙ୍କୁ ଗଛ କାଟିଥିବା କ୍ଷତିର ଆଧାରରେ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ | ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୧ ରେ ସିଙ୍ଗୋରୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଭିଟ ପହରିଆରେ ଦୁଇଟି ସାଗୁଆନି ଗଛ କାଟି ଦେଇଥିଲେ, ସେବେଠାରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *