ଭାରତରେ ଏପରି ଏକ ଗାଁ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ହୋଇନାହିଁ କରୋନା, ଗାଁ ଲୋକେ ଆପଣାଉଛନ୍ତି ସବୁ ଏହି ଉପାୟ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ସାରା ଦେଶ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ଲଢ଼ୁଛି | ସବୁଆଡେ ହାହାକାର ଶୁଭୁଛି | ସେହିପରି ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ଼ ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ ମିଳୁନଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | କରୋନାର ଏହି ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିଶେଷ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟେ | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଆଗର-ମାଲୱାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କର ସଚେତନତା କାରଣରୁ ଗାଁରେ କେହି ବି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି |

କରୋନା ୨୦୨୦ ରେ କରୋନା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇଥିଲା | ସାରା ଦୁନିଆରେ ଲକଡାଉନ ଲାଗିରହିଲା ​​ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଅଛୁଆଁ ରହିନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଆରାମ ପରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର କାଳ ହୋଇ ଆସିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ସଚେତନ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଅଗର ମାଲୱାରେ ଅଧା ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଏପରି ଗାଁ ଅଛି, ଯାହା ସଚେତନତାକୁ ଖୁବ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି |

ଅଗର ମାଲୱା ଲୋକଙ୍କର ସଚେତନତା କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କେହି ବି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି | ଏହା ପଛରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦୃଢ ସଂକଳ୍ପ ଏବଂ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ହିଁ ଅଟେ ଯେ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ମିଶି ଗାଁକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଲେ | ଗାଁର ମହିଳାମାନେ ନିଜ ନିଜ ଘର ଆଗେ ସାନିଟାଇଜର, ପାଣି ବାଲ୍ଟି ଏବଂ ସାବୁନ ରଖିଛନ୍ତି | ଯଦି ପରିବାରର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଁକୁ ଆସନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଜ କ୍ଷେତରୁ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ଘର ବାହାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ସାବୁନରେ ହାତ ଓ ଗୋଡ ଧୋଇହୁଅନ୍ତି | ଏହାପରେ ହିଁ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ | ଏହି କାମରେ ମହିଳାମାନେ ଭଲ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି |

ଗାଁ ଭିତରେ କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗାଁର ଯୁବକମାନେ ନିଜସ୍ୱ ଏକ ଦଳ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଟିମର କାମ ହେଉଛି ଯେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି, ସେ ଗାଁ ଲୋକ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି | ପ୍ରଥମେ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା କିପରି ଅଛି | ସେ କେଉଁଠାରୁ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ କାହା ସହିତ ମିଶି ଆସୁଛନ୍ତି ? ଏହି ସବୁ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ତାଙ୍କ ହାତକୁ ସାନିଟାଇଜର କରାଯାଏ ଏବଂ ତାପରେ ଯାଇ ସେ ଗାଁ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି | ଯେମିତି କୌଣସି ବାହାର ଲୋକ ଗାଁକୁ ପ୍ରବେଶ ନ କରିବେ, ସେଥିପାଇଁ ଗାଁର ରାସ୍ତାରେ ବାରିଗେଟ ଲଗାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଯୁବକମାନେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଛନ୍ତି | ଗାଁରେ ଗଠିତ ଟିମରୁ ଦୁଇଜଣ ଲେଖାଏଁ ଯୁବକ ଚାରି ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ୟୁଟିରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଗାଁକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି |

ସି ଓ ଡି ଏସ ରଣଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଅଟେ | ଏଠାରେ ବଡ଼ ତ ବଡ଼, ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସଚେତନତା ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ପଛାଉ ନାହାଁନ୍ତି | ଏହି ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବାକୁ ହେଲେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ତରରେ ସତର୍କତା ମଧ୍ୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସଚେତନତା କାରଣରୁ ହିଁ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *