ଲାଜରେ ପୁଣିଥରେ ନଇଁଲା ପାକିସ୍ତାନର ମୁଣ୍ଡ, ସାଉଥ କୋରିଆରେ ଚକୋଲେଟ ଏବଂ ଟୋପି ଚୋ-ରି କରୁଥିବାବେଳେ ଧରାପଡିଗଲେ ଦୁଇଜଣ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ

ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁଣି ଥରେ ଲଜ୍ଜାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଛି | ତାର ଦୁଇ କୂଟନୀତିଜ୍ଞକୁ ସାଉଥ କୋରିଆରେ ଚୋରି କରୁଥିବାବେଳେ ଧରାଯାଇଛି | ସେହି ଦୁଇ ଜଣ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଗୋଟିଏ ଦୋକାନରୁ ଚକୋଲେଟ ଏବଂ ଟୋପି ଚୋ-ରି କରୁଥିଲେ, ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହୋଇଗଲେ | ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ଅଲଗା ଅଲଗା ଦିନ ୟୋଙ୍ଗସାନରେ ଘଟିଛି | ତେବେ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରଥମ ଘ-ଟ-ଣା ନୁହେଁ, ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅନେକ ଥର ‘ନିଜ ଲୋକଙ୍କ’ କାରଣରୁ ଲ-ଜ୍ଜା-ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଛି |

ଅଲଗା ଅଲଗା ଦିନର ଚୋ-ରି :-

କୋରିଆ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଦୂତାବାସର ଦୁଇଜଣ କର୍ମଚାରୀ ୧୧,୦୦୦ ୱନ (କୋରିଆ ମୁଦ୍ରା) ଏବଂ ୧,୯୦୦ ୱନର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋ-ରି କରି ଧରାପଡିଛନ୍ତି | ଜଣେ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଉପରେ ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ଜାନୁଆରୀ ୧୦ ରେ ୧,୯୦୦ ୱନ (ପ୍ରାୟ ୧.୭୦ ଡଲାର) ର ଚକୋଲେଟ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ୧୧୦୦ ୱନ (ପ୍ରାୟ ୧୦ ଡଲାର)ର ଚୋରି କରିଥିବାର ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ ହୋଇଛି | ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ଫେବୃଆରୀ ୨୩ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିଲା |

ଡିପ୍ଲୋମେଟିକ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଂଚାଇଲା :-

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟୋପି ଚୋରି ହେବା ପରେ ଷ୍ଟୋର କର୍ମଚାରୀ କେସ ଫାଇଲ କରାଇଥିଲେ, ଯାହାପରେ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ପୋଲିସ ଯେତେବେଳେ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଷ୍ଟୋରର ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଉଭୟ ଅ-ଭି-ଯୁ-କ୍ତ-ଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ ପାକିସ୍ତାନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ହେଲା | ଚକୋଲେଟ ଚୋରି କରିବା ମାମଲାରେ ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି | ତେବେ ଉଭୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ବି-ରୋ-ଧ-ରେ କେ-ସ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଡିପ୍ଲୋମେଟିକ ଇମ୍ୟୁନିଟି ମିଳିଛି |

କ’ଣ କହିଥାଏ ଭିଏନା ସମ୍ମିଳନୀ ?

ବାସ୍ତବରେ ଭିଏନା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ନିୟୋଜିତ କୌଣସି ଦେଶର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ହେପାଜତ କିମ୍ବା ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ହୁଏତ ପାକିସ୍ତାନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ଗି-ର-ଫ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟରେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲଜ୍ଜାଜନକର କାରଣ ହୋଇଛି | ସେହିପରି ପାକିସ୍ତାନ ତରଫରୁ ଏହି ପୁରା ମାମଲାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ବୟାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *