ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ଏହିପରି ମଜବୁତ କରନ୍ତୁ ନିଜର ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାୱାରକୁ,ଆଉ ହସ୍ପିଟାଲର ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ସୂଚନା

୧। କରୋନାର ଲଢେଇ ପାଇଁ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ:-

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ଶୀଘ୍ର ଠିକ ହେବା ପାଇଁ ୩ଟି ଜିନିଷର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ଅଟେ ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ ସି, ଭିଟାମିନ ଡି ଓ ଜିଙ୍କ ସାମିଲ ଅଛି। ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ସଠିକ ମାତ୍ରାରେ ସମୟ ଅନୁସାରେ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢିଥାଏ ଓ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ବୀମାର ହେବାର ବିପଦ କମ ହୋଇଥାଏ। ଏଗୁଡ଼ିକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଗୁଡିକ କଣ।

୨। ପ୍ରତ୍ଯେକ ଦିନ ସକାଳ-ସନ୍ଧ୍ଯା ପିଅନ୍ତୁ ଗ୍ରୀନ-ଟି:-

ଗ୍ରୀନ-ଟିରେ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ସହିତ କେଟେଚୀନ ନାମକ ପୋଲିଫେନୋଲ ମିଳିଥାଏ, ଯାହାକି ଆମର ଇମ୍ଯୁନ ସିଷ୍ଟମକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ଯତୀତ ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବିୟଲ ପ୍ରୋପାର୍ଟିଜ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଯାହାକି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟା ଓ ଭାଇରସକୁ ବଢିବାରେ ରୋକି ଥାଏ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମୁତାବିକ, ପ୍ରତ୍ଯେକ ଦିନ ୨କପ ଗ୍ରୀନ ଟି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

୩। କାଢା ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଦୂର ହେବ ସମସ୍ଯା:-

ଗ୍ରୀନ-ଟି ଭଳି କାଢାର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରୋନା ସମୟରେ ବଢିଯାଇଛି। ମାର୍କେଟରେ ମିଳୁଥିବା ଏହାର ଟି-ବ୍ୟାଗର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଉଛି। କାଢା ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଗଲା କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଆଦିରୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ। କାଢା ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଗଳାରେ ଖସ ଖସ ହେବା, କମୋଜୋର ଇମ୍ୟୁନିଟି, ଶରୀର ଗରମ ଲାଗିବା ଆଦି ସମସ୍ଯା ଦୂର ହୋଇଯାଏ। କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗରମରେ ଅଧିକ କାଢା ପିଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ସପ୍ତାହରେ ୩ଥର ଏହାକୁ ସେବନ କରିପାରିବେ। ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ପେଟରେ ଅଲସର ଥାଏ, କିଡନୀ ସମସ୍ଯା ଥାଏ, କିମ୍ବା ପାଇଲ୍ସ ଥାଏ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୪। କିଛି ସମୟ ଖରାରେ ନିଶ୍ଚୟ ବିତାନ୍ତୁ:-

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ କର୍ଜ୍ୟାଳୟରୁ ପୁଣିଥରେ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଘରର ଛାତ କିମ୍ବା ବାଲକୋନୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ କିଛି ସମୟ ବିତାନ୍ତୁ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରିୟ ବହି ପଢିପାରିବେ କିମ୍ବା ବୁଲି ପାରିବେ। ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଆମ ଶରୀରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ଶକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, ଭିଟାମିନ-ଡି ର ସୂର୍ଯ୍ୟ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ସର୍ଯ୍ୟକିରଣରୁ ମିଳିଥାଏ, ତେବେ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ।

୫। ଏହି ଉପାୟରେ ଭିଟାମିନ-ଡି ର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ:-

ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ-ଡି ର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ପନିପରିବା, ବ୍ରୋକୋଲି, ବାଦାମ, କ୍ଷୀର, ଅଣ୍ଡା, ଛତୁ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇପାରିବା। ଏଥିସହିତ, ବଜାରରେ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଭାବରେ କିଛି ସସ, ବଟିକା, ସିରପ, ତେଲ, ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆମକୁ କେବଳ କ୍ୟାଲସିୟମ ସେଚୁରେଶନ ହଠାତ କମ କିମ୍ବା ବହୁତ କମ ହେବାମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କୁ କରିବା ଉଚିତ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୮୦୦ ରୁ ୧୦୦୦ ଆଇୟୁ ଭିଟାମିନ-ଡି ର ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ୬୦୦୦୦ ଆଇୟୁ ଭିଟାମିନ-ଡି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।

୬। ଯଦି ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଆପଣ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଏହି ଔଷଧ ନିଅନ୍ତୁ:-

ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର, ଥକା କରୋନାର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହା ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ-ସିର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭିଟାମିନ-ସିର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଆମଲା, ଭଣ୍ଡା, ଗୁଆ, ପାଚିଲା ଆମ୍ବ ଏବଂ ପାଳଙ୍ଗ ଖାଇବା ଉଚିତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ୬୫ ରୁ ୯୦ ଏମଜି ଭିଟାମିନ-ସି ବଟିକା ଖାଇପାରିବେ। ଏହି ଜିନିଷ ଆମ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଜୀବାଣୁକୁ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ। ଏହାସହିତ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ଥକ୍କା ଦୂର କରି ଦିନସାରା ଆମ ଶରୀରକୁ ସକ୍ରିୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

୭। ଡାଲିଆ, ଅଖରୋଟ, ବାଦାମ, ଶୁଖିଲା ଫଳ ଜିଙ୍କର ପରମାଣ ବଢାଏ:-

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଜିଙ୍କ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରୋଗରୁ ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁଖିଲା ଫଳ, ବାଦାମ, ଭଜା ବାଦାମ, କଖାରୁ ମଞ୍ଜି, ଓଟସ, ଡାଲିଆ, ଅଖରୋଟ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଜିଙ୍କର ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର କୌଣସି ରୋଗ ସହତ ଲଢିବାକୁ କିମ୍ବା ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ବଜାରରୁ ୧୦ ମିଗ୍ରା ଜିଙ୍କ ଟାବଲେଟ ମଧ୍ୟ କିଣି ପାରିବେ। ପ୍ରତିଦିନ ତିନିମାସ ପାଇଁ ବଟିକା ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ।

୮। ପ୍ରୋଟିନ ଖାଦ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳଖିଆ ଖାଆନ୍ତୁ:-

କରୋନା ରୋଗୀମାନେ ସକାଳ ୮ ରୁ ୯ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଡାଲିଆ, ସିଝା ଡାଲି, ସାଲାଡ, ୧-୨ଟା ଅଣ୍ଡାର ଅଣ୍ଡା ରୋଲ ଏବଂ ଟମାଟୋର ସସ, ଅଟାରେ ତିଆରି ବ୍ରେଡ, କ୍ଷୀର ଏବଂ ମୁଗ-ବୁଟ ଖାଇପାରିବେ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରୋଟିନରୁ ଆମ ଶରୀରକୁ ଏଲ-ଆର୍ଗୀନାଇନ ଆମିନୋ ଏସିଡ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ଶରୀରରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ଟି-କୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହି ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କୋଷକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି।

୯। ୮ ରୁ ୯ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଭାଇରସକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ:-

ଭଲ ନିଦ ଆମ ଶରୀରକୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କୋଷ ବଣ୍ଟନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ତାହା ହେଉଛି, ଶୋଇବା ସମୟରେ, ଆମ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ଥାନ ଖୋଜିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହଜ ହୋଇଯାଏ। ତା’ପରେ ଏହି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ସେହି ଜୀବାଣୁକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏହିପରି, ଶୋଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଯାହା ଭାଇରସକୁ ଆମ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି, ତାକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଆଣ୍ଟିବଡି ଶରୀରରେ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବା ଉଚିତ, ତାହା ଚିହ୍ନିବାରେ ନିଦ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *