ଖୁବଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବ ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବ, ସାଉଦି ଆରବରୁ ଭାରତକୁ ଆସୁଛି ୮୦ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ ଅକ୍ସିଜେନ

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଭାରତକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଏହି ମହାମାରୀ ଯୁଗରେ ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଯେଉଁ ଜିନିଷ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଚି, ତାହା ହେଉଛି ଲିକ୍ୱିଡ଼ ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବ | ଏହାର ଅଭାବ କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି | ଦେଶର ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକରେ ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଏହାକୁ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସାଉଦି ଆରବ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି | ସାଉଦି ଆରବ ଭାରତକୁ ୮୦ ମିଟ୍ରିକ ଟନ ଲିକ୍ୱିଡ଼ ଅକ୍ସିଜେନ ଦେଉଛି |

ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ଏବଂ ଲିଣ୍ଡେ କମ୍ପାନୀର ସହଯୋଗରେ ୮୦ ମିଟ୍ରିକ ଟନ ଅକ୍ସିଜେନକୁ କଣ୍ଟେନର ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଉଛି | ସାଉଦି ଆରବ ତରଫରୁ ଏହି ସାହାଯ୍ୟ ଉପରେ ରିୟାଦରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ମିଶନ ଟ୍ୱିଟ କରି ସାଉଦି ଆରବର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି |

୮୦ ଟନ ତରଳ ଅକ୍ସିଜେନ ସହିତ ୪ ଟି ISO କ୍ରିଏଜେନିକ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରଥମ ପଠାଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୁଦ୍ର ରାସ୍ତାରେ ଅଛି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ | ଯାହା ପରେ ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସଙ୍କଟ ଶେଷ ହୋଇଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଗୌତମ ଆଦାନୀ ପଠାଣର ସୂଚନା ନିଜେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଦେଇଛି |

ଭାରତରେ ଗତ କିଛି ସମୟ ଧରି ପ୍ରତିଦିନ ଲଗାତାର ଭାବରେ ୩,୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କରୋନା ଭାଇରସର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟର ହସ୍ପିଟାଲ ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ଏବଂ ବେଡ଼ର ଅଭାବ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି | ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଚାହିଦାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ‘ଅକ୍ସିଜେନ ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ’ ଅପରେସନ ଅଧୀନରେ କଣ୍ଟେନର ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛି |

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଶନିବାର ଦିନ ସିଙ୍ଗାପୁରରୁ ଅକ୍ସିଜେନର ଚାରିଟି କ୍ରିଏଜେନିକ ଟ୍ୟାଙ୍କ ନେଇ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର C17 ଭାରୀ ରକମର ବିମନାରୁ କଣ୍ଟେନରକୁ ସିଙ୍ଗାପୁରରୁ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା | ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ” ବିମାନ ସିଙ୍ଗାପୁରରୁ ଲିକ୍ୱିଡ଼ O2 ର 4 ଟି କ୍ରିଏଜେନିକ କଣ୍ଟେନର ସହିତ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗଳାର ପାନାଗର ଏୟାରବେସରେ ଅବତରଣ କରିଛି ” | ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ସହିତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ COVID-19 ହସ୍ପିଟାଲ ଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକ ଉପକରଣର ପରିବହନ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *