ବର୍ତ୍ତମାନ ସହଜରେ ଜଣାପଡିବ ଯେ,ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଛାତିରେ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ପ୍ରକୃତରେ ହୃଦଘାତ ନା ଆଉ କିଛି,ଜାଣନ୍ତୁ ୟା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ହାର୍ଟ ରୋଗଗୁଡିକରେ ହୃଦଘାତ ଅର୍ଥାତ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସ୍ଥିତି ବୋଲି ଧରାଯାଏ | କାରଣ ରୋଗୀକୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଆସିପାରେ ଏବଂ ତାକୁ ସେହି ସମୟରେ ହିଁ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ, ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ମିଳିନଥାଏ | ଏହାବ୍ୟତୀତ ଛାତିରେ କେବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ହୃଦଘାତ ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି, ଯେଉଁ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ କହିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏକ ରକ୍ତରେ ଏପରି ମାର୍କରର ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣାପଡ଼ିଯିବ ଯେ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ହୃଦଘାତ କାରଣରୁ କି ନାହିଁ |

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଓପନ ଆକ୍ସେସ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଫ୍ରଟିୟରସ ଇନ କାର୍ଡିଓ ବସ୍କୁଲାର ମେଡିସିନରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି | ଏହି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଫଳାଫଳ ହୃଦଘାତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ନୂତନ ଯାଞ୍ଚର ରାସ୍ତା ବାହାରିବ | ସାଧାରଣତଃ ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାକୁ ଲାଗେ ଆମେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଭାବିଥାନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ହୃଦଘାତ ବା ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହୋଇଛି |

ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ହୃଦଘାତର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଏପରି ବହୁତ କାରଣ ରହିଛି ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭୂତ ହୁଏ | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ କାରଣ ଗମ୍ଭୀର ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଜାଣିବାକୁ ପଡେ ଯେ ରୋଗୀର ଏହା ହାର୍ଟ ଆଟାକ କି ନାହିଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚିକିତ୍ସା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ |

ତେବେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନାରୀ ଏନଜିଓଗ୍ରାଫି କରାଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ହାର୍ଟର ରକ୍ତ ନଳୀରେ ଏକ କ୍ୟାଥେଟର ଲଗାଯାଏ | ଏନଜିଓଗ୍ରାଫି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ଘଟାଇପାରେ, ତେଣୁ ଆବଶ୍ୟକ ନହେଲେ ଏହା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏନଜିଓଗ୍ରାଫି ଉପଲବ୍ଧ ନଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆଉ ଏକ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଏ, ଯାହା ରକ୍ତ ନମୁନା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରୋଟିନକୁ ଚିହ୍ନଟ କରେ, ଯାହା ହାର୍ଟର ମାଂସପେଶୀକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ | କିନ୍ତୁ ଏହି ମାର୍କରଗୁଡିକ ଅନେକଥର ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ହୋଇପଡେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅବସ୍ଥାର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଗବେଷକମାନେ ରକ୍ତରେ ନୂତନ ମାର୍କର ଖୋଜିଥିଲେ, ଯାହା ହୃଦଘାତ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟ ଭଳି କାମ ଦିଏ | ସେମାନେ ମେଟାବୋଲାଇଟ ନାମକ ଏକ ଛୋଟ ଅଣୁ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଆମ ଶରୀରରେ ବାୟୋକେମିକାଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତ ପ୍ଲାଜମା ନମୁନାରେ ସଞ୍ଚାରିତ ମେଟାବୋଲାଇଟର ବିଶ୍ଳେଷଣ କଲେ | ଏଥିରେ ହାର୍ଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ | ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ତାଙ୍କୁ ହୃଦଘାତକୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ସକ୍ଷମ ମାର୍କର ମିଳିଲା | ଏହି ମାର୍କର ଦ୍ୱାରା ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିବ ଯେ ରୋଗୀକୁ ଏନଜିଓଗ୍ରାଫିର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି କି ନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *