ନା ଅଛି ଘର,ନା ଅଛି ଚାକିରୀ,ତଥାପି ମଧ୍ୟ ଏହି ବ-ୟ-ସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ହେଲା ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଛନ୍ତି,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି

ଗଳି,ମହଲାରେ ବୁଲୁଥିବା କୁକୁରର ଜୀବନ ସଂ-ଘ-ର୍ଷପୂ-ର୍ଣ!ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ଏମିତିକି ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବ-ନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଉଛି|ଯଦିଓ ବହୁତ ଲୋକ ଏହି କୁକୁରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି|ଏମିତିକା ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ରହିଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୭୦ ବର୍ଷ ହେବ|ସେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ବୁଲା କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନ କାରଣ ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ଆ-ୟରୁ ଏହି ବେସାହାରା କୁକୁରଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାନ୍ତି|

ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୭୦ ବର୍ଷୀୟ ମେନିୟନ ପିଲ୍ଲାଇ କେରଳର ଥିରୁଅନନ୍ତପୁରମ ଜିଲ୍ଲାର ଖାଜାକୋତ୍ତମ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହନ୍ତି|ସେଠାରେ କୁକୁରମାନେ ତାଙ୍କୁ ଏତେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଯେ ପିଲ୍ଲଇକୁ ଦେଖିବା କ୍ଷଣି ଦୈା-ଡି ଦୈା-ଡି ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସନ୍ତି|ପ୍ରକୃତରେ ସେ ପାଖାପାଖି ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଭୋଜନ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇ ଆସୁଛନ୍ତି|

ସେ କହିଛନ୍ତି ମୋତେ ପ୍ରଥମରୁ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହ ଭଲ ଲାଗେ|ଯେତେବେଳେ ମୁଁ କୈାଣସି କୁକୁରକୁ ଭୋ-କି-ଲା ଦେଖେ ତାକୁ ଖାଦ୍ୟ ଖୁଆଏ|ମୋ ମାନିବା କଥା ପୃଥିବୀ କେବଳ ମଣିଷ ପାଇଁ ନୁହେଁ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ହୋଇଛି|ମଣିଷକୁ ତାଙ୍କ ସହ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ|ମୁଁ ମୋ ପେଟ ଭରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପେଟ ଭରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ|

ତାଙ୍କ ହୃଦୟ କେତେ ବଡ ଆପଣ ଅ-ନୁମା-ନ କରିପାରିବେ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ନା କୈାଣସି ଘର ନା ଚାକିରି ରହିଛି|ଏହା ବା-ଦ ମଧ୍ୟ ସେ କୁକୁରଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି|ସେ ନିଜ ଛୁଆ ଭଳି ପ୍ୟାର କରନ୍ତି|ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ସେ-ନାରେ କାମ କରିଥିଲେ|ପୁଣି ଚାକିରୀ ଛାଡିଥିଲେ|ତାଙ୍କୁ ପେ-ନସ-ନ ମଧ୍ୟ ମିଳୁନାହିଁ|ପୂର୍ବ ଲକଡାଉନରେ ତାଙ୍କ ଜବ ଚାଲିଯାଇଥିଲା|

ଏବେ ପିଲ୍ଲାଇ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଦୋକାନରେ ରହୁଛନ୍ତି|ସେ କହିଛନ୍ତି ମୋର ସାରାଦିନ ଏହାର ଆଖପାଖରେ କ-ଟିଯା-ଏ|ଏହି ବେସାହାରା କୁକୁରକୁ ଖାଦ୍ୟ ଦେଇ ମୋତେ ଖୁସି ଲାଗେ|କେବେକେବେ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦିଏ|କିଛି ଲୋକ ମୋତେ ଏପରି କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି,ଗା-ଳି କରନ୍ତି ଓ କୁକୁର ପଛରେ ବାଡି ଧ-ରି ଭଗାନ୍ତି|ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ନଜରିଆ ବଦଳେଇବା ଆବଶ୍ୟକ|

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *