ଅଧ୍ୟୟନରେ ନୂତନ ଦାବି : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ କମ କରିଦେବ ଏହି ଗୋଟିଏ ଅଭ୍ୟାସ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ପ୍ରଥମ ଲହରଠାରୁ ବହୁତ ଭୟଙ୍କର ପାଲଟିଛି | ପ୍ରତିଦିନ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ଆସୁଛି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅଧିକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କିପରି ଏକ କାରକ ଆପଣଙ୍କ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମ କରି ଦେଇଥାଏ |

ବ୍ୟାୟାମ କରିବାଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଫିଟ ରହିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ କରୋନା ସହିତ ଲଢେଇ କରିବାରେ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି | ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଗ୍ଲାସ୍ଗୋ କାଲେଡୋନିୟନ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କରିଛନ୍ତି | ଏହା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ବଡ଼ ଅଧ୍ୟୟନ ଅଟେ, ଯାହା ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ COVID-19 ଇମ୍ୟୁନିଟିକୁ ଯୋଡି କରାଯାଇଛି | ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩୦ ମିନିଟ, ସପ୍ତାହରେ ୫ ଦିନ କିମ୍ବା ୧୫୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାୟାମ କଲେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ ନାହିଁ | ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚାଲିବା, ଦୌଡିବା, ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରୁଥିବା ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |

ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହିପରି ବ୍ୟାୟାମ ଟିକାର ଦକ୍ଷତାକୁ ମଧ୍ୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିପାରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଏକ ଟିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା COVID-19 ପରି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ବିପଦ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏହି ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ମୃ-ତ୍ୟୁର ଆଶଙ୍କା ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମ ହୋଇପାରେ | ଏହା ଟୀକାକରଣକୁ ମଧ୍ୟ ସଫଳ କରିଥାଏ ” |

ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ବ୍ୟାୟାମ :-

ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ବ୍ୟାୟାମ ଫୁସଫୁସକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସନା ତନ୍ତ୍ର ଉପରେ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ କମ ପଡିଥାଏ | ବିଶେଷକରି ଓଠ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ବ୍ୟାୟାମ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ | ଓଠ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ବ୍ୟାୟାମ ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଅକ୍ସିଜେନ ପହଞ୍ଚିଥାଏ |

ଏହାକୁ କରିବା ପାଇଁ ବେକ ଏବଂ କାନ୍ଧକୁ ବିଲକୁଲ ସିଧା କରି ବସନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ନାକରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଓଠକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଠକୁ ଗୋଲେଇ କରି ରଖନ୍ତୁ, ଯେପରି ଆପଣ ମହମବତୀ ଲିଭାଇବାପାଇଁ କରିଥାନ୍ତି | ଏହା ପରେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଶ୍ୱାସ ଛାଡ଼ନ୍ତୁ | ଏହି ବ୍ୟାୟାମକୁ ଅନେକଥର କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ ଲାଗିବ |

ଏରୋବିକ ଏକ୍ସରସାଇଜ :-

ଏରୋବିକ ଏକ୍ସରସାଇଜ ଅନେକ ଉପାୟରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ପ୍ରକାର ବ୍ୟାୟାମରେ ବହୁତ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଦରକାର ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନିଶ୍ୱାସ ଚାଲିଥାଏ | ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିବା, ଦୌଡିବା, ଦଉଡ଼ି ଡେଇଁବା କିମ୍ବା ଡ୍ୟାନ୍ସ କରିବା ଏହିଭଳି କିଛି ବିଶେଷ ଏକ୍ସରସାଇଜ ଅଟେ | ଏହି ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାୟାମ ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା COVID-19 ଠାରୁ ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *