ଚମୋଲିରେ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମା ପାଖରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଗ୍ଲେସିୟର , ରେଣୀରେ ଋଷିଗଙ୍ଗାର ବଢ଼ିଲା ଜଳସ୍ତର

ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାକୁ ଯୋଡ଼ୁଥିବା ରାସ୍ତା ଉପରେ ସୁମନା ୨ରେ ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରବଳ ତୁଷାରପାତ କାରଣରୁ ଏହି ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିଛି | ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିବା ପରଠାରୁ ହିଁ ସମ୍ପର୍କ କଟିଯାଇଛି | କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ | ଖବର ଅଛି ଯେ ଏଠାରେ ଶ୍ରମିକ ରାସ୍ତା କଟିଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟରେ ରୁହନ୍ତି | ବିଆରଓର ଅଧିକାରୀ ଲଗାତାର ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରେସକ୍ୟୁ ଅପରେସନକୁ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଭାବରେ ଚଲାଯାଉଛି | କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ଏବଂ ଖରାପ ପାଣିପାଗ କାରଣରୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମାଣ୍ଡ ଆର୍ମିଙ୍କୁ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି |

ଚମୋଲିରେ ପୁଣି ଭାଙ୍ଗିଲା ଗ୍ଲେସିୟର :-

NDRF ର ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିବା ପରଠାରୁ ରେଣୀରେ ଋଷିଗଙ୍ଗା ନଦୀର ସ୍ତର ବହୁତ ଅଧିକ ବଢିଗଲା ଏବଂ ସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ପାଲଟିଛି | ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁଯାୟୀ ଜଳସ୍ତର ୨ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିଛି | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବନ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବାର କୌଣସି ଖବର ମିଳିନାହିଁ | ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଲଗାତାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ତେବେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅଧିକ ତୁଷାରପାତ ହେଉଛି ଏବଂ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ଆସୁଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ଗ୍ଲେସିୟର ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଛି | ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା ସ୍ଥାନୀୟ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି |

ଅମିତ ଶାହା ଦେଲେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି ଆଶ୍ୱାସନା :-

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ତରଫରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସହାୟତା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱାସନା ଦିଆଯାଇଛି | ଟ୍ୱିଟ‌ରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମାନ୍ୟବର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ନୀତି ଉପତ୍ୟକାର ସୁମନାରେ ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିବା ସୂଚନାର ତୁରନ୍ତ ନୋଟିସ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଘଟଣାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଗ୍ରହଣ କରି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ITBP କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି |

ଆ-ତ-ଙ୍କି-ତ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ :-

ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିବା ପରଠାରୁ ହିଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ବହୁତ ଡରିଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଫେବୃଆରୀରେ ଚମୋଲିରେ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଗ୍ଲେସିୟରର ସ୍ମୃତି ସତେଜ ହୋଇଯାଇଛି | ଶୁକ୍ରବାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଗାଁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି | ତେବେ ଏହି ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୭ ତାରିଖରେ ଚମୋଲି ଗ୍ଲେସିୟର ଫାଟିବାର ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | ସେହି ଘଟଣା ପରେ ୨୦୫ ଜଣ ଲୋକ ନିଖୋଜ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୭୯ ଜଣ ପ୍ରା-ଣ ହରାଇଛନ୍ତି | ସରକାରଙ୍କ ଅନେକ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସେହି ଘଟଣା କବଳରେ ଚାଲିଗଲା ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କ୍ଷତି ହୋଇଯାଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *