ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଲା କରୋନା, ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟରେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା

ପର୍ବତାରୋହୀ ଏର୍ଲେଣ୍ଡ ନେଷ୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ତାରିଖରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଯାଞ୍ଚରେ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସିଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳରେ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିବାର ସହିତ ରହୁଛନ୍ତି |

ଏହାକୁ ନେଇ ଅଭିଜ୍ଞ ଗାଇଡ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆନ ଲୁକାସ ଫର୍ନବାଶ ଏହାକୁ ସଙ୍କଟର ପ୍ରତୀକ କହି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସମସ୍ତଙ୍କର ଯାଞ୍ଚ କରି ତୁରନ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାନଯାଏ, ତେବେ ଆଧାର ଶିବିରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ହଜାର ହଜାର ପର୍ବତାରୋହୀ, ଗାଇଡ, ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିପାରେ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ପର୍ବତାରୋହଣର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସମୟ ମେ ମାସର ଠିକ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସିଜିନକୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଶେଷ କରାଯାଇପାରେ | ସେ କହିଛନ୍ତି, ” ଆମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଧାର ଶିବିରରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ, ସମସ୍ତଙ୍କର ଯାଞ୍ଚ ହେବ ଉଚିତ |”

ଫର୍ନବାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣଠାରୁ ବଞ୍ଚିବାପାଇଁ ଏବଂ ଏହା ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବାପାଇଁ ସମସ୍ତ ପର୍ବତାରୋହୀ ଦଳକୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ରଖାଯିବ ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଯୋଗାଯୋଗ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି, ” ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ ବହୁତ ଡେରି ହୋଇଯିବ |”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *