ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡିଥାଏ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଧୂଳି, ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ହେଲା ଏହି ଖୁଲାସା

ପୃଥିବୀକୁ ଆଉଟର ସ୍ପେସରୁ ଧୂଳି,ପଥର ଏବଂ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଭଳି ପଦାର୍ଥ ଆସିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହା ପୃଥିବୀ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ତା’ପରେ ଏହା ଧୂଳି ରୂପରେ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡିଥାଏ | ନିକଟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଷ୍ଟଡିରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ମହାକାଶର ୫,୨୦୦ ଟନ ଧୂଳି ପ୍ରତିବର୍ଷ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡିଥାଏ |

ପୃଥିବୀ ଉପରେ ବାହାର ଦୁନିଆର ଧୂଳି :-

ଷ୍ଟଡି ଅନୁଯାୟୀ, ଆଉଟର ସ୍ପେସରୁ ଆସୁଥିବା ଧୂଳି ହିଁ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ବାହାର ଦୁନିଆରୁ ଆସୁଥିବା ପଦାର୍ଥର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ଅଟେ | ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଭଳି ଜିନିଷ ମାଧ୍ୟମରେ ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଷ୍ଟଡି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ବୁଝିବାକୁ ସହଜ ହେବ ଯେ ପୃଥିବୀ ନିର୍ମାଣର ଆରମ୍ଭ ବର୍ଷରେ କିପରି ପାଣି ଏବଂ କାର୍ବନର ମଲିକ୍ୟୁଲ ଆଉଟର ସ୍ପେସରୁ ଏଠାରେ ଆସି ମିଳିଲା |

ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ହେଉଛି ରିସର୍ଚ୍ଚ :-

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସ୍ପେସର ଧୂଳିକୁ ଖୋଜିବା ସହଜ କାମ ନୁହେଁ | ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାଇକ୍ରୋ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଖୋଜିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ମିଲିମିଟର (MM) ଆକାରର ଦଶମ ଏବଂ ୧୦୦ ତମ ଅଂଶ ସହିତ ସମାନ ହୋଇଥାଏ | ଏଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି |

ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଫ୍ରେଞ୍ଚ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ରିସର୍ଚ୍ଚର ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ଜିନ ଡୁପରାଟ Dome C ଉପରେ 6 ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି | Dome C ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଆଡେଲି ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଉପକୂଳଠାରୁ ୧,୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ରହିଛି |

ଧୂଳିକୁ ଖୋଜିବା ବହୁ କଷ୍ଟକର :-

ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, Dome Cରେ ତୁଷାରପାତର କମ ହାର ହେବା ଏବଂ ପ୍ରାଚୀନ ତୁଷାରପାତ କାରଣରୁ ସ୍ପେସର ଧୂଳିକୁ ଖୋଜିବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ | ରିସର୍ଚ୍ଚ ଷ୍ଟେସନ ଉପରେ ଥିବା ୨ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଖାଲରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଖାଣ୍ଟି ବରଫର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି | ଗତ ୨ ଦଶକ ମଧ୍ୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମାଇକ୍ରୋ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଉପରେ ଷ୍ଟଡି କରି ଜାଣିଲେ ଯେ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଉଟର ସ୍ପେସରୁ କେତେ ଧୂଳି ପଡିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *