ଜୀବନରେ କେବେ ଆଉ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ ନାହିଁ ଏହି ରୋଷେୟା,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ପାଇଁ ?

ସିଝା ଆଳୁ ଶେଷ ଖାଦ୍ୟ ଥିଲା ଯାହାକୁ ଲୋରେଟା ହାର୍ମେସ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଖାଇଥିଲେ । ଏହା ଛଅ ବର୍ଷ ପୂର୍ବର ଘଟଣା ଅଟେ । ଏହି ରୋଷେୟା ନିଜ ଜୀବନରେ ଆଉ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଲୋରେଟା, ଏହାଲର୍ସ ଡାନଲୋସ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରେ ପୀଡିତ ରହିଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଆନୁବଂଶିକ ରୋଗ ଅଟେ । ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବା ପରେ ଦେଖାଗଲା ଏହି ରୋଗ ତାଙ୍କ ପେଟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପାରାଲାଇଜ କରିଦେଇଛି ।

ଏବେ ସେ ନିଜର ବ୍ୟଞ୍ଜନର ସ୍ୱାଦ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ହାର୍ମେସ ଜଣେ ରୋଷେୟା ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଏବେବି ନିଜର ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ବନାଇବା ଶିଖାଉଛନ୍ତି । ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ଫଲୋଆର୍ସ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ଲରେଟା ହାର୍ମେସ ବିବିସି ସହିତ ନିଜର ସ୍ଥିତି ଓ ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଓ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରୁନଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ କାହାଣୀକୁ ଦୁନିଆରେ ଶେୟର କରାଯାଉଛି । କାହାଣୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହେବାପରେ ସେ ନିଜର ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଭିଡ଼ିଓରେ କହିଥିଲେ କି, ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲା । 2015, ମସିହା ପରଠାରୁ ଏକ ଉପଦେଶକାରୀ ତାଙ୍କୁ ତରଳ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାପାଇଁ ଉପଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ଲଣ୍ଡନର ସେଣ୍ଟ ମାର୍କ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣ କାରଣରୁ ହାଇପରମୋବାଇଲ ଏହାଲର୍ସ-ଡ଼ାନଲୋସ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ 13 ବିକାରଙ୍କ ଏକ ସମୂହ ଅଟେ । ହାର୍ମେସଙ୍କ ମୁତାବିକ, ଏହା ତାଙ୍କ ପେଟ ଭିତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କରୁଥାଏ । 23 ବର୍ଷୀୟ ହାର୍ମେସଙ୍କ ଏହି ରୋଗ ବହୁତ ବର୍ଷ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ।

ଲରେଟା ହାର୍ମେସ 15 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏନରେକ୍ସିଆ ସହିତ ଲଢେଇ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକବର୍ଷରୁ ବହୁତ କମ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ ହିଁ ପାଚନତନ୍ତ୍ରର ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ ଥିଲା । ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଖାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ତାଙ୍କର ସମସ୍ୟା ପୁଣି ସେତେବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଡ଼କ୍ଟର ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ଏନରେକ୍ସିଆ ଫେରିବା କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ଓଜନ 25 କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଏହାପରେ ହାର୍ମେସଙ୍କୁ ଏକ କୋଠରୀରେ 18 ମାସ ପାଇଁ ତିନିଥର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିନିୟମରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହି କୋଠରୀରେ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ଦିନରେ ଛଅ ଥର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଓ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭୋଜନ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ସୀମା ଭିତରେ ଶେଷ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଯେତେବେଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇବା ଶେଷ ନହୋଇଯାଇଛି ସେତେବେଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେବୁଲ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ନଥିଲା ଓ ହାର୍ମେସ କୁହନ୍ତି କି, ଷ୍ଟାଫ ଓ ଅନ୍ୟ ରୋଗୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭୋଜନ ପରେ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସ୍ଥାନରେ ରହିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏମିତି କରିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖିଆଯାଇଛି ତାକୁ ଯେପରି ବାହାରକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଆନଯାଏ । ହାର୍ମେସ ନିଜର ଟେବୁଲ ବୁଲାଇ ବସିପଡ଼ିଲେ ଓ ନିଜର କଷ୍ଟକୁ ଯେପରି କମ କରିହେବ ।

ସେ କହିଥିଲେ, ସେ ଏନରେକ୍ସିଆରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । ଏହା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ସଜା ପରି ଥିଲା ।

ସିଝା ଆଳୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଖାଦ୍ୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ରୋଗ ଜଣାପଡିଥିଲା । ସେ ନିଜର ଇଂଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଲେଖିଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଦିନରେ 18 ଘଣ୍ଟା ଭୋଜନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ସେ ଲେଖିଥିଲେ, ଏହି ପାଚନତନ୍ତ୍ର ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ହଜମ ହୋଇଯାଉଛି ।

ଏକ ହିକମ୍ୟାନ୍ ରେଖା ତାଙ୍କ ଛାତି ଦେଇ ଏକ ବଡ଼ ହୃଦୟ ଶିରାରେ ଚାଲିଥାଏ । ହାର୍ମେସ କେବେବି କଠିନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପାଣି ପିଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଟିପିଏନ୍ ରେ ଏକ ଅସୁବିଧା ଅଛି, ଧୂଳିର କ୍ଷୁଦ୍ର କଣିକା ଲାଇନକୁ ଦୂଷିତ କରିପାରେ, ଯାହା ସେପସିସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ସୀମିତତା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏବଂ ଏହାସହ ସେ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି ଓ ସେଥିପାଇଁ ସେ କୃତଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।

ସେ କୁହନ୍ତି କି, ଟିପିଏନ ମୋ ଓଜନକୁ ଠିକ କରି ମୋତେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କଲା । ମୁଁ ପୁଣିଥରେ ସାଧାରଣ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ଏବଂ ଶିଶୁ ବିଭାଗରେ ଶପିଂ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ହାର୍ମେସ କୁହନ୍ତି କି, ମୁଁ ଖାଇ ନଥିବାରୁ ବ୍ୟସ୍ତ ହେଉନାହିଁ କାରଣ ଏତେ ବର୍ଷ ପରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାପରେ ମୁଁ ହାଲକା ଅନୁଭବ କରୁଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *