କରୋନା ଟୀକା ନେବା ପରେ ଶରୀରରେ ପଡିଯାଏ ଏମିତି ଦାଗ, ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେଲା ପରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଏମିତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

କରୋନା ମହାମାରୀ ଦୁନିଆରେ ଏକ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅନେକ ଦେଶ ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ପରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ଅନେକ କମ୍ପାନୀର ଟିକା ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ଏଥିରେ ପିଫାଇଜର-ବାୟୋଏନଟେକ ଟିକା ସର୍ବାଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ରହିଛି। ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କହି ନିଜ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଲୋକ ଏହି ଟିକାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତିଯେ, କିପରି ଟିକା ନେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ନାଲି ଦାଗ ପଡୁଛି।

ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପରେ ହେଉଛି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା:-

ପିଫାଇଜର-ବାୟୋଏନଟେକ ଟିକା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଶସ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ସମସ୍ୟା ଇସ୍ରାଏଲର ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ପିଫାଇଯାଏ-ବାୟୋଏନଟେକ ଟିକାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଅଟୋ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଟିକା ଶରୀରରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରୁଛି। ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପରେ ଦେଖାବାକୁ ମିଳୁଛି।

ଏହି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଦେଇଛି ସମସ୍ୟା:-

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେଯେ, ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ, ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ୫ଟି ଗୁଣଥିବା ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି। ଇସ୍ରାଏଲରେ ଟିକା ନେବା ପରେ ୧.୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏଥିରେ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗରେ ଦାଗ ପଡିବାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ:-

ପିଫାଇଜର-ବାୟୋଏନଟେକ ଟୀକାକରଣର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଦଳ ଟେଲ ଏଭିବରେ କାମ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେଯେ, ଯଦି ଲୋକମାନେ ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର ଟିକା ନେଇଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ତେବେ ଦଳ ଏହି କଥାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ କରି ନାହାଁନ୍ତିଯେ, ଟିକା ପାଇଁ ଏହି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେଉଛି ନା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣ ଅଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *