ଭାରତରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ପ୍ରଥମଠାରୁ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର କିପରି ? ଜାଣନ୍ତୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ

ଭାରତରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ବହୁତ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଉଛି | ଦୁନିଆଁରେ ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ପାଞ୍ଚ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶଗୁଡିକ ଲିଷ୍ଟରେ ଅଛି | ଅଧିକାଂଶ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଦେଶରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ କାରଣରୁ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇଯାଇଛି | ଜେନୋମ ସିକ୍ୱେନସିଂରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏହି ଦେଶୀ କରୋନା ଭାଇରସ କାରଣରୁ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଦେଶରେ ଆସିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ପ୍ରଥମ ଲହରଠାରୁ ଅଲଗା ଏବଂ ଭୟଙ୍କର କିପରି ?

କରୋନାଠାରୁ ବଞ୍ଚିବାପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିବା ଉପାୟ ଗୁଡିକୁ ଲୋକମାନେ ପାଳନ କଲେନାହିଁ ଏବଂ ଶେଷରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ଏହି ଅବସ୍ଥା କରିଦେଇଛି | ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଶବଘରେ ଅନେକ ଲାସ ରଖାଯାଇଛି | ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ଼ ନାହିଁ | ଅକ୍ସିଜେନ ସପ୍ଲାଇ ହୋଇପାରୁନାହିଁ | ଔଷଧ ମିଳୁନାହିଁ | ଏପରି ଅବସ୍ଥା ପୂର୍ବଥର ନଥିଲା | ଏଥର ଆଉ ଏକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି , ନୂତନ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନ ଦେଶରେ ହିଁ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକରେ ଏବଂ ପରିବେଶ ଏବଂ ମଣିଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଦଳିବାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛି | କଣ ତାହା ପୁଣିଥରେ ମ୍ୟୁଟେଟ ହେବ |

ଦେଶରେ ଆସିଥିବା କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଯୁବପିଢ଼ି ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି | ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ଆରମ୍ଭ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ହୋଇଥିଲା | ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ୪୫ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସର ଅଟନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହି ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କମ ରହିଛି | କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ବ-ର-ଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ ୬୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସରେ ଅଟନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି |

AIIMS ର ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଲହରରେ କୌଣସି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ୩୦ ରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମଣ ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିସ୍ତାର କରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ନୂତନ ଡବଲ ଏବଂ ଟ୍ରିପଲ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ୮୦ ରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ବିସ୍ତାର କରୁଛି | ଏହି କାରଣରୁ କୌଣସି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧ୍ୟ କରୋନା ପଜିଟିଭ ହେଉଛନ୍ତି |

ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ସଂକ୍ରମଣର ହାର ୧.୬୫ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତିଦିନ ୩୦୦୦ କେସ ଆସୁଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏ ସମୟରେ ଦେଶର କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବଢ଼ିଯାଇ ୨ ହୋଇଯାଇଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଗୁରୁତର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | ଅଚାନକ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ବଢି ଯାଇଛନ୍ତି ଯେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ଼, ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବ ଦେଖାଦେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା | ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ମେଡିକାଲ ଗ୍ରେଡ ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି |

ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା କାରଣରୁ କଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ହେଉଛି ? ଏହି ବିଷୟରେ ଯେଉଁ ଗଣନା କୁହାଯାଉଛି ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ମାସରେ ଏହା ୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା | ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧.୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି | ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହେବ, ତେବେ ଅଧିକ ଲୋକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବେ | ମୃ-ତ୍ୟୁ ମାମଲା ଅଲଗା ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ରୋଗୀ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କରୋନା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଗ୍ରାସିଥିବ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସବୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ |

କିଛି ରାଜ୍ୟରୁ ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି ଯେ ନୂତନ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ RT- PCR ଯାଞ୍ଚରେ ଜଣାପଡ଼ୁନାହିଁ | ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଥମେ ନେଗେଟିଭ ଆସୁଛି | ତା’ପରେ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ମଣିଷ ପଜିଟିଭ ହୋଇଯାଉଛି | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ RT-PCR ଯାଞ୍ଚରେ କିଛି ତ ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଅଛି, ଯାହା ଜଣାପଡ଼ୁନାହିଁ | ତେଣୁ କିଛି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଫୁସଫୁସ ସ୍କାନିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି, ଯେପରିକି ସଠିକ ରିପୋର୍ଟ ଜଣାପଡିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *