ମୁହଁ ଭିତରେ ଦେଖିଲେ ଏହି ଚାରୋଟି ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ କରୋନା, ତୁରନ୍ତ ଯାଇ କରନ୍ତୁ ଟେଷ୍ଟ

କରୋନା ଭାଇରସ ପୁଣି ଥରେ ସାରା ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି। କରୋନା ହେବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। ଏଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସ୍ଵାଦ ଅନୁଭବ ହୋଇ ନଥାଏ ଏବଂ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଅନୁଭବ କରିନପାରିବା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି।

ଏହି ସମୟରେ, ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ ହେଲ୍ଥ ଦ୍ୱାରା ନିକଟରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ କରୋନାର ନୂତନ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଲକ୍ଷଣ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରକୃତି ମେଡିସିନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛିଯେ, କିପରି କରୋନାର ଅଧା ରୋଗୀ ଏହି ମୁଖଗତ ଲକ୍ଷଣରେ ପୀଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଇନଫେକସନ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛିଯେ, ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ସାମାନ୍ୟ ଭାବରେ ନେଇ ଅନେକ ଲୋକ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହି ମୌଖିକ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।

ନିଶ୍ୱାସରେ ଗନ୍ଧ:-

ନିଶ୍ୱାସରେ ଗନ୍ଧ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ଅଟେ। ଏଥିରେ ଅନେକ ଥର ପାଟି ମଧ୍ୟ ଶୁଖିଯାଏ। ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ସହଜରେ ଅଣଦେଖା କରିଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା କରୋନା ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଟିର ସ୍ୱାଦ ଅନୁଭବ ହେଉନଥିବ।

ଜିଭରେ ଜ୍ଵଳନ ବା ଫୁଲା:-

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁସାରେ, କେତେକ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଜିଭ ଜଳିବା କିମ୍ବା ଫୁଲିବାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହାସହିତ ଶରୀରରେ ସାମାନ୍ୟ ଦାଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। ଆପଣ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଜିଭର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା:-

ଜିଭରେ ଧଳା ଦାଗ ଆସିବା କିମ୍ବା ଜିଭ ଅଧିକ ଲାଲ ହେବା ମଧ୍ୟ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଜିଭ ଗାଢ ରଙ୍ଗର ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ ଓଠରେ ଝୁନଝୁନାପନ ଓ ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭଳି ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ।

ଓଠ ଶୁଖିଯିବା:-

ବାରମ୍ବାର ଓଠ ଶୁଖିବା ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ଇନଫେକସନର ସଂକେତ ହୋଇପାରେ। ଏଥିରେ ମୁହଁ ମଧ୍ୟରେ ଲାଲ କମ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ମୁହଁର ଚିକ୍କଣପଣ କମିଯାଏ। ଏହି ପ୍ରକାର ସଂକେତକୁ ଆପଣ ବୁଝନ୍ତୁ ଓ ଅବହେଳା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣ ନିଜର କରୋନାର ଯାଞ୍ଚ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି ବହୁତ ଖରାପ ଚାଲିଛି। ଏମିତି ସାମାନ୍ଯ ଅବହେଳା ପରେ ବଡ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *