ଧୋନୀ ଛୁଇଁଲେ ‘ମାଇଲ ଷ୍ଟୋନ’, ଏମିତି କରିବାରେ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ

ଆଇପିଏଲ-୧୪ର ଦ୍ୱାଦଶ ମ୍ୟାଚରେ ସୋମବାର ଦିନ ମୁମ୍ବାଇର ୱାନଖେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମ୍ୟାଚରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଏକ ବଡ଼ ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ କରିଛନ୍ତି। ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଧୋନୀ ସିଏସକେ ପାଇଁ ୨୦୦ତମ ମ୍ୟାଚରେ ଖେଳିଥିଲେ।

ସେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଗୋଟିଏ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ୨୦୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବା ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ, ଧୋନୀଙ୍କ ସିଏସକି ଜର୍ସିରେ ଏହା ୨୦୧ ତମ ମ୍ୟାଚ ଅଟେ। ୨୦୧୨ରେ ଏକ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଲିଗର ଏକ ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନୀ ପ୍ଲେଇଂଇଲେଭେନର ଏକ ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି।

ଧୋନୀଙ୍କ ନାମ ଅଧିକାଂଶ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର କରିବାର ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଧୋନୀ ଏହି ମ୍ୟାଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୮୬ଟି ଟ-୨୦ ମ୍ୟାଚର ଅଧିନାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି। ଧୋନୀ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ସିଏସକେ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ, ରାଇଜିଂଗ ପୁଣେ ସୁପରଜିଆଣ୍ଟ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ଦିଗ୍ଗଜ ଡେରେନ ସାମି ଅଛନ୍ତି। ସେ ମୋଟ ୨୦୮ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଦଳ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି। ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଅଛନ୍ତି। କୋହଲି ଭାରତ ଏବଂ ଆରସିବି ପାଇଁ ମୋଟ ୧୭୩ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି।

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ସିଏସକେର ଶେଷ ମ୍ୟାଚରେ ଏକ ଦଳ ପାଇଁ ୨୦୦ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଆରସିବି ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। କୋହଲି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରସିବି ପାଇଁ ୨୧୦ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି। ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଜେମ୍ସ ହିଲଡ୍ରେଥ ଅଛନ୍ତି। ସେ ସମରସେଟ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୯୬ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି।

ଧୋନୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ତିନିଥର ଆଇପିଏଲ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଏସକେ ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦ଟି ମ୍ୟାଚରେ ହାରାହାରି ୪୦.୬୦ ଔସତରେ ୪୫୦୭ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୨୨ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା। ସେ ସୁରେଶ ରାଇନାଙ୍କ ପରେ ସିଏସ୍କେର ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଅଟନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *