ଚୀନରୁ ପଳାଉଛନ୍ତି କମ୍ପାନୀ, ଅଟକାଇବାକୁ ଲାଗି ପଡିଛି ଚାଇନା ସରକାର,ଜାଣନ୍ତୁ ପଳାୟନ କରିବାର କାରଣ

ଚୀନରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ପଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାଦ୍ୱାରା କରୋନା ମାହାମାରୀ ପରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ରିକଭରୀ ହେବାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ବାହାରକୁ ଚାଲି ଯାଉଥିବାରୁ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଡୁଆଲ ସରକୁଲେସନ ନୀତି ପାଇଁ ଏହା ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ। ଚୀନ ପ୍ରଶାସନ ଲଗାତାର ପଳାୟନ ଅଟକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ନଭେମ୍ବର 2020 ରେ ସଂଘାଇରେ ଆମେରିକାନ ଚାମ୍ବର ଅଫ କମର୍ସ ଚାଇନା ବିଜନେସ ରିପୋର୍ଟ ପବ୍ଲିସ କରିଥିଲେ । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ 346 ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏହା ମିଳିଥିଲା କି, କମ୍ପାନୀମାନେ କହିଥିଲେ ସେମାନେ ଚୀନ ବାହାରୁ କୌଣସି ଜିନିଷ ଉତ୍ପାଦନ କରିବେନାହିଁ । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ, ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ଚୀନରେ ରହିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଥିଲେ ।

ସର୍ଭେ କଣ କହୁଛି :-

ଏହିପରି ଭାବରେ 28 ଜାନୁଆରୀ 2021 ରେ ବେଜିଂର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅନଲାଇନ ବିଜେନେସ ମାଗାଜିନ caixin ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଚୀନ ଉପଦେଶକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅପ-ଏଡ଼ ପ୍ରକାଶିତ କରିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଚୀନରେ ବାହାର ବିନିର୍ମାଣ ଉଡାନ ବହୁତ ଅଧିକ ଅଟେ । ସେ Amchamର ସର୍ଭେ ଦାବିରେ କହିଥିଲେ କି, ଚୀନ ବାହାରେ କୌଣସି ବି ସାର୍ଥକ ପଳାୟନର ଏକ ପ୍ରମାଣ ଅଟେ ।

ଜାନୁଆରୀ 2020 ରେ ପାଖାପାଖି Amcham ସର୍ଭେର ଏକବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଦ ଇକୋନୋମିକ’ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପାର ବୁଝାମଣା ସମୟରେ ମୂର୍ଖ ହୁଅନାହିଁ ଏକ ଲେଖା ଛପା ଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ବନ୍ଧ ପାଞ୍ଚଦଶକର ସବୁଠାରୁ ଖତରନାକ ମୋଡ଼ରେ ରହିଛି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2020 ରେ, ପ୍ରିନ୍ସ ଘୋଷ ଫୋର୍ବସରେ ଲେଖିଥିଲେ, ଉଚ୍ଚ ଶୁଳ୍କ, କରୋନା ଓ ବଢୁଥିବା ଭୂ-ରାଜନୈତିକ ସମସ୍ୟାରୁ ଚୀନରୁ ପଳାୟନ ହେଉଛି । ଏଥିରେ ଦେଶର ପତନ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ମାସରେ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗର ଆୱାର୍ଡ ବିଜେତା ପତ୍ରକାର ଜୋହାନ ନାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ନିଜର ବହି The epic split- why made in chinaରେ ପବ୍ଲିସ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସେ ଲେଖିଥିଲେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ।

କଣ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ଚୀନରୁ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି କି, ଏହା ବିଷୟରେ ପତା ଲଗାଇବାକୁ ହେବ କିଏ ଠିକ ଓ କିଏ ଭୁଲ ? ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ଜାଣିବାକୁ ହେବ Amcham ସଂଘାଇ ସର୍ଭେରେ କିଏ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ସର୍ଭେରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା 346 ରୁ 200 ଜଣ ମ୍ୟାନୁଫ୍ୟାକ୍ଚର ଥିଲେ । 58 ଜଣ ମ୍ୟାନୁଫ୍ୟାକ୍ଚରର କହିଥିଲେ ସେମାନେ ଚୀନ ବାହାରୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିବେ ଓ ସେମାନେ ଚୀନ ଛାଡିବାକୁ ମଧ୍ୟ ମନ ବଳାଇଥିଲେ ।

ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ବିଷୟ ହେଉଛି, ଏହି ସର୍ଭେରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା 200 ଉତ୍ପାଦକ ଆମେରିକା ଆଡ଼କୁ ଯିବାପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ରହିଛନ୍ତି । ଯାହା ଚାଇନାର ବଡ଼ ଉତ୍ପାଦନ ଶିଳ୍ପର ପ୍ରତିନିଧୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ । AmChamର ସଦସ୍ୟତା କେବଳ ଆମେରିକୀୟ କିମ୍ବା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ, ଏହାର 70% ସଦସ୍ୟତା ଆମେରିକୀୟ ନିଗମ ସହ ଜଡିତ ଅଟେ ।’

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *