କରୋନା ଠାରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ‘ଡବଲ ମାସ୍କିଂ’ ବହୁତ ଜରୁରୀ, ଗୋଟିଏ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା କେବଳ ୪୦% ସେଫଟି,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଲାନସେଟର ନୂତନ ଷ୍ଟଡି ପରଠାରୁ କରୋନା ରୋଗର ବିସ୍ତାର ଉପରେ ପୁଣି ଥରେ ବିତର୍କ ହୋଇଗଲା | ଏହି ଷ୍ଟଡିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଡ୍ରପ୍ଲେଟସ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପିନଥାଏ ବରଂ ଏହା ଏୟାରବର୍ନ ଅଟେ ଅର୍ଥାତ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏହି ଷ୍ଟଡି ଉପରେ ନିଜର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଡକ୍ଟର ଫହିମ ୟୁନୁସ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଏହି ଦୁଇଟି କାରଣରୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ହୋଇଥାଉ ନା କାହିଁକି, କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବାପାଇଁ N95 କିମ୍ବା KN95 ର ଦୁଇଟି ମାସ୍କ କିଣନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ବଦଳାଇ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ଯଦି ସେଗୁଡିକ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ନଷ୍ଟ ହେଉନାହିଁ, ତେବେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ମେରିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଭାଗର ଚିଫ ଡକ୍ଟର ଫହିମ ୟୁନୁସ ଆଗକୁ ଲାନସେଟ ଷ୍ଟଡି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏୟାରବର୍ନର ଅର୍ଥ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ବାୟୁ ଦୂଷିତ ଅଟେ | ଏୟାରବର୍ନର ଅର୍ଥ ଏହା ଯେ ଭାଇରସ ବାୟୁରେ ପଡିରହିପାରେ, ଉପଲବ୍ଧ ରହିପାରେ, ବିଶେଷ କରି ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ |”

ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବିଷୟରେ ଆଜତକ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଫୋର୍ଟିସ ଏସ୍କର୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଡକ୍ଟର ଅଶୋକ ସେଠ କହିଛନ୍ତି, ” ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏଭଳି ଢେଉ ଦେଖିନାହୁଁ | ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏକଦମ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି | ସତର୍କତା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ, ତେଣୁ ଡବଲ ମାସ୍କିଂ ଆବଶ୍ୟକ | କେବଳ ସର୍ଜିକାଲ ମାସ୍କ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ, କପଡା ମାସ୍କଦ୍ୱାରା କେବଳ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ହିଁ ସେଫଟି ହୋଇଥାଏ | ତେଣୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ସର୍ଜିକାଲ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ଏକ କପଡା ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ, ଏହି ପ୍ରକାରର ଡବଲ ମାସ୍କିଂ ପିନ୍ଧିଲେ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିପାରିବ |

ଡକ୍ଟର ଅଶୋକ ସେଠ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ମାସ୍କକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ କାରଣ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ ଡ୍ରପଲେଟସରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଏୟାରବର୍ନ ଅଟେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡବଲ ମାସ୍କିଂ ଅଧିକ ଜରୁରୀ ଅଟେ |”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *