ବାୟୁରେ କରୋନା, ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ଲ୍ୟାଂସେଟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦେଲେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦର ସଙ୍କେତ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ସାରାବିଶ୍ୱକୁ ଭୟଭୀତ କରୁଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଆଉ ଏକ ବଡ ଦାବି କରାଯାଇଛି | ବିଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକା ଲ୍ୟାଂସେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ପବନ ସହିତ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ | ସୋର୍ସ କୋଭ-୨ ଭାଇରସକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି |

ଏହି ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ତ୍ରିଶ ଗ୍ରୀନହାଲ ଅଟନ୍ତି | ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମୟ ଆସିଯାଇଛି, ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣର ସଂଜ୍ଞା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସ୍କ, ସୁରକ୍ଷିତ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଭଳି କରୋନା ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାର ଉପାୟ କମ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଯାଇଛି |

ଏହିପରି କରାଗଲା ସମୀକ୍ଷା :-

କରୋନା ଅଧ୍ୟୟନର ନୂତନ ସମୀକ୍ଷାରେ କାଗିଟ କୋୟର ଇଭେଣ୍ଟ କରାଯାଇଛି | ଏଥିରେ ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଗଲା | ସେ ଜଣେ ସୁପର ସ୍ପ୍ରେଡର ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଲେ ଏବଂ ସେ ୫୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିଲେ | ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକ ପରସ୍ପର ସହ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲେ | ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ଯେ ସେମାନେ ପବନରେ ପ୍ରବାହିତ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି |

ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ମିଳିଲା :-

ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ବାୟୁ ଚଳାଚଳ କରି ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାରକୁ କମ କରାଯାଇପାରେ |

କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା :-

୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାଇରସ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଏପରି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ହୋଇଛି, ଯେଉଁ ମାନଙ୍କଠାରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନଥିଲା | ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବିନା ରୋଗୀମାନେ ଅଧିକ ଦୁରକୁ ମହାମାରୀକୁ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି | ଏହିପରି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଛିଙ୍କ କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରୁ ବାହାରୁଥିବା ଭାରୀ କଣିକା ଦ୍ୱାରା ଭାଇରସ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହେବାର ସଂକେତ କମ ମିଳିଛି | ଏମାନଙ୍କଠାରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ବିପଦ ରହିଛି |

ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠ ସଫା କରିବା ଉପଯୁକ୍ତ :-

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାସ୍କ ଏବଂ ଦୂରତା ଅପେକ୍ଷା ଜରୁରୀ ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ଭୁପୃଷ୍ଠକୁ ସଫା କରିବା ଅଧିକ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ | ଏହାସହିତ ଭାଇରସକୁ ପବନରେ ହିଁ ଶେଷ କରିବାର ଉପାୟ ବାହାର କରାଯିବା ଉଚିତ |

କାଶିବା, ଛିଙ୍କିବା, କହିବା, ଗୀତ ଗାଇବା ସମୟରେ ବାହାରୁଥିବା ଡ୍ରପଲେଟ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ ସଂକ୍ରମିତ :-

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ କାଶିବା, ଛିଙ୍କିବା, କହିବା, ଗୀତ ଗାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ମଧ୍ୟ ପବନରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ତା’ର ଭାଇରସ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ |

ଏପରି କରିପାରିବେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷା :-

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ବାହାର କରି ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ, ଏୟାର ଫିଲ୍ଟର, ଭିଡ଼ କମ କରିବା, ଖୋଲାରେ ଲୋକଙ୍କୁ କମ ରହିବାକୁ ଦେବା ଭଳି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ପବନରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଭାଇରସଠାରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ | ବନ୍ଦ ଘରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ PPE କିଟ ପିନ୍ଧି କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *