ୱିସଡେନ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କୁ ଦେଲା ବଡ ସମ୍ମାନ,ଏହି ସମ୍ମାନ ପାଇବାରେ ହେଲେ ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ, ୪୪ ବର୍ଷର ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରି ଭାଙ୍ଗିଲେ ୮୮ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ପାକିସ୍ତାନର ବାବର ଆଜମ ଏକ ଦିନିକିଆରେ ବିଶ୍ୱର ଏକ ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ହୋଇ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଖୁସି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି, କାରଣ ବାବର ବିରାଟଙ୍କୁ ପଛରେ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହେବ। କାରଣ ଆଇସିସି ରେଙ୍କିଙ୍ଗକୁ କିଏ ପଚାରେ ଯେତେବେଳେ ୱିସଡେନ କୋହଲୀଙ୍କୁ ଗତ ଦଶକର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନକିଆ କ୍ରିକେଟର କହିଛି। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଭାରତର ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟର ବାଇବିଲ କୁହାଯାଉଥିବା ୱିସଡେନ ଗତ ଦଶନ୍ଧିର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏକ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟର ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ସମ୍ମାନ ଏହି ସମୟରେ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ଓଉସତରେ ୧୧୦୦୦ ରନ ଏବଂ ୪୨ ଟି ଶତକ କାରଣରୁ ମିଳିଛି। କପିଲ ଦେବ ଏବଂ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ପରେ ବିରାଟ କୋହଲି ୱିସଡେନଙ୍କ ଏହି ସମ୍ମାନ ପାଇଥିବା ହେଉଛନ୍ତି ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର।

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଏକ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ ୨୦୧୧ ରୁ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୨୦୧୧ରେ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ ୨୦୧୩ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ମଧ୍ୟ ଅଂଶ ହୋଇଥିଲେ। ଗତ ଦଶନ୍ଧିରେ କୋହଲି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆଇସିସି ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ୫ ଦିନିଆ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ କୌଣସିରେ ମଧ୍ୟ ସେମିଫାଇନାଲ ରାଉଣ୍ଡ ପୂର୍ବରୁ ବାହାରି ଯାଇନଥିଲେ।

୯୦ ଦଶକରେ ସଚିନ ଏହି ସମ୍ମାନ ମିଳିଥିଲା:-

ୱିସଡେନ କ୍ରିକେଟର୍ସ ଅଲମାନୈକ ପ୍ରତି ଦଶ ବର୍ଷରେ ଏହି ପୁରସ୍କାରକୁ ଘୋଷଣା କରନ୍ତି। ଏହି ଅବଧି ସମୟରେ, ୧୦ ବର୍ଷରେ ଏକ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଟାଇଟଲ ଦିଆଯାଏ। ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ୱିସଡେନ କ୍ରିକେଟର୍ସ ଅଲମାନୈକ ୯୦ ଦଶକର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏକ ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ। ତେନ୍ଦୁଲକର ଏହି ସମୟରେରେ ଓପନର ଭାବରେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ୧୯୯୮ ମସିହାରେ ସେ ଏକ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ, ୯ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏକ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷରେ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ସଂଖ୍ୟା ଅଟେ।

୮୦ ଦଶକରେ କପିଲ ଦେବଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିଥିଲା:-

ସଚିନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୮୦ ଦଶକରେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ କୋବିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟାଇଟଲ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସେ ସେହି ଦଶନ୍ଧିରେ ବୋଲର ଭାବରେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ ନେବା ସହିତ ସର୍ବାଧିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ହାର ସହ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ତେବେ, ସେହି ଦଶନ୍ଧିର ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ୧୯୮୩ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜକୁ ପରାସ୍ତ କରି କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବା ଥିଲା।

୪୪ବର୍ଷର ଖେଳାଳି କ୍ରିକେଟର ଅଫ ଦ ଇୟର ଲିଷ୍ଟରେ:-

ୱିସଡେନ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ୫ କ୍ରିକେଟର ଅଫ ଦ ଇୟର ପୁରସ୍କାର ଅଛି। ୱିସଡେନ ୫ ଜଣ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୪ ବର୍ଷୀୟ ଜଣେ କ୍ରିକେଟର ଡେରେନ ଷ୍ଟିବଂସକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛି। ୧୯୯୩ ମସିହା ପରେ ଏହି ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ କ୍ରିକେଟର ଅଟନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *