ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗ : ସେହି ଜାଗା, ଯେଉଁଠାରେ ୧୦୨ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଅ-ସ୍ତ୍ର-ଶ-ସ୍ତ୍ର-ରେ ଗୁ-ଳିର ଚିହ୍ନ, ଜାଣନ୍ତୁ ୧୦ ଟି ବିଶେଷ କଥା

ଆଜି ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ୧୦୨ ତମ ବାର୍ଷିକୀ | ଦେଶ ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗର ୧୦୨ ତମ ବାର୍ଷିକୀରେ ସହିଦମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାଉଛି | ୧୯୧୯ ମସିହାରେ ଅମୃତସରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ଗଣନାରେ କେବଳ ୩୭୯ ଜଣଙ୍କର ହତ୍ୟା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି | ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତର ଇତିହାସର ଏକ ଅନ୍ଧକାର ଅଧ୍ୟାୟ ଅଟେ | ଏପ୍ରିଲ ୧୩ ତାରିଖ, ୧୯୧୯ ମସିହାରେ ଇଂରେଜ ଅଫିସର ଜେନେରାଲ ଡାୟର ଅମୃତସରର ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅ-ସ୍ତ୍ର-ଶ-ସ୍ତ୍ର ଭିଡ଼ ଉପରେ ବହୁତ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଏହି ହ-ତ୍ୟା-କା-ଣ୍ଡ-ରେ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରା-ଣ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ୧,୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ | ଯେଉଁ ଦିନ ଏହି ନିଷ୍ଠୁର ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା, ସେଦିନ ବୈଶାଖୀ ଥିଲା | ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନର ଅନ୍ତର ଆରମ୍ଭ ହେଲା | ଏହା ପରେ ଦେଶକୁ ଉଧମ ସିଂଙ୍କ ପରି ଏକ ବିପ୍ଳବୀ ମିଳିଲା ଏବଂ ଭଗତ ସିଂଙ୍କ ହୃଦୟ ସମେତ ଅନେକ ଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମର ଢେଉ ଉଠିଲା | ଜାଣନ୍ତୁ ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗ ହ-ତ୍ୟା-କା-ଣ୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ୧୦ ଟି ବିଶେଷ କଥା |

ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗ ହ-ତ୍ୟା-କା-ଣ୍ଡର ୧୦୨ ତମ ବାର୍ଷିକୀ : ୧୦ ଟି ବିଶେଷ କଥା

୧. ଅମୃତସରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ଦେଢ଼ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗରେ ୧୩ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୧୯ ମସିହାରେ ରୋଲେଟ ଆକ୍ଟକୁ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ସେଦିନ ବୈଶାଖୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲା | ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗରେ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ବୈଶାଖୀ ଦିନରେ ଏକ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସାମିଲ ହେବାପାଇଁ ସେଦିନ ସେଦିନ ଶହ ଶହ ଲୋକ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ |

୨. ସେତେବେଳେ ସେହି ସମୟର ବ୍ରିଟିଶ ଆର୍ମିର ବ୍ରିଗେଡିୟର ଜେନେରାଲ ରେଜିନାଲଡ଼ ଡାୟର ୯୦ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ନେଇ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଗଲା | ସୈନିକମାନେ ବାଗକୁ ଘେରି କୌଣସି ଚେତାବନୀ ନଦେଇ ଅ-ସ୍ତ୍ର-ଶ-ସ୍ତ୍ର ହୀନ ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ | ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାସ୍ତାଟି ବହୁତ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ଏବଂ ଡାୟରଙ୍କ ସୈନ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି କାରଣରୁ କେହି ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ନିଜର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ |

୩. ଜେନେରାଲ ଡାୟରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବ୍ରିଟିଶ ଆର୍ମି ନ ଅଟକି ପ୍ରାୟ ୧୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ | ଏହି ଘଟଣାରେ ପ୍ରାୟ ୧,୬୫୦ ରାଉଣ୍ଡ ଫାୟାରିଂ ହୋଇଥିଲା | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ହାତରୁ ଗୁ-ଳି ଶେଷ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଯାଇ ଅଟକିଥିଲେ |

୪. ଅନେକ ଲୋକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବାଗରେ ଥିବା କୂଅକୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ସହିଦ କୂଅ’ କୁହାଯାଉଛି | ଏହା ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜାଲିଆନୱାଲା ବାଗରେ ରହିଛି ଏବଂ ସେହି ନିରୀହ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ମନ୍ଦ ଯୋଜନାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ |

୫. ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଫାୟାରିଂରେ ପ୍ରାୟ ୩୭୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୧,୨୦୦ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଅନୁଯାୟୀ ସେଦିନ ୧,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସ-ହି-ଦ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରୁ ୧୨୦ଜଣଙ୍କର ମୃ-ତ-ଦେ-ହ କୂଅରୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧,୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ |

୬. ଜେନେରାଲ ଡାୟର ରୋଲେଟ ଆକ୍ଟର ଜଣେ ବଡ଼ ସମର୍ଥକ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏହାର ବିରୋଧ ଅନୁମୋଦନ ନଥିଲା | ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ଏହି ହ-ତ୍ୟା-କା-ଣ୍ଡ ପରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଡରିଯିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଠିକ ଓଲଟା ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ବି-ରୋ-ଧ-ରେ ସାରାଦେଶ ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳ-ନ କରି ଉଠିଲା |

୭. ହ-ତ୍ୟା-କା-ଣ୍ଡକୁ ନେଇ ସାରା ଦୁନିଆରେ ସମାଲୋଚିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଶେଷରେ ଚାପରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସେକ୍ରେଟେରୀ ଅଫ ଷ୍ଟେଟ ଏଡୱିନ ମୋଣ୍ଟାଗେ ୧୯୧୯ ଶେଷରେ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ହଣ୍ଟର କମିଶନ ଗଠନ କଲେ | କମିଶନର ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଡାୟରଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇ ତାଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣେଲ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାସହିତ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା |

୮. ହାଉସ ଅଫ କମନ୍ସ ଡାୟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ନିନ୍ଦନୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ହାଉସ ଅଫ ଲର୍ଡସ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଏହାର ଉଲ୍ଲେଖ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିଥିଲା | ପରେ ଚାପରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ତାର ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କଲେ | ୧୯୨୦ ମସିହାରେ ଡାୟରଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡିଲା |

୯. ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ତାରିଖ ୧୯୪୦ ମସିହାରେ ଉଧମ ସିଂହ ଲଣ୍ଡନ ଯାଇଥିଲେ | ସେଠାରେ ସେ କ୍ୟାକ୍ସଟନ ହଲରେ ଡାୟରଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲେ | ଉଧମ ସିଂଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ୧୯୪୦ ମସିହାରେ ଫା-ଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଉଧମ ସିଂ ନଗରର ନାମ ତାଙ୍କ ନାମରେ ରଖାଯାଇଛି |

୧୦. ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଭଗତ ସିଂଙ୍କୁ ଭିତରୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା ​​| କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭଗତ ସିଂଙ୍କୁ ଏହି ହ-ତ୍ୟା-କା-ଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ସ୍କୁଲରୁ ୧୯ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଚାଲି ଜାଲିଆନାୱାଲା ବାଗରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *