ଚର୍ମ ଭିତରେ ଲାଗିବ ଚିପ, ଲକ୍ଷଣ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ କହିଦେବ କରୋନା, ଆମେରିକାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଏହି ଚିପ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ଦୁନିଆରେ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଛି ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ଔଷଧ ବାହାର କରିବାରେ ଦିନରାତି ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି | ଟିକା ତିଆରି ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଏହି ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାରି ରହିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକାର ପେଣ୍ଟାଗନରେ କୌଣସି ଗୁପ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚର୍ମ ତଳେ ରଖିବାକୁ ଏକ ମାଇକ୍ରୋଚିପ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ ଏବଂ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଏହି ରୋଗ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ସେମାନେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇଯିବେ, ତେବେ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଏକ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ରହିବ |

ଆମେରିକାର ଡିଫେନ୍ସ ଆଡଭାନ୍ସଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି (DARPA) ର ଟିମ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବାପାଇଁ ଏବଂ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ବର୍ଷ ଏହା ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି | ଯୋଜନା ସଫଳ ହେଲେ କେବଳ କରୋନାକୁ ଠିକ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଏହାର ଫିଲ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଡାୟଲିସିସ ମେସିନରୁ ଶରୀରରେ ମିଳୁଥିବା ଏପରି ଭାଇରସକୁ ଶେଷ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ |

ଏକ ଆବିଷ୍କାରକୁ ନେଇ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୂଚନା ଦେଇ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ଚିପ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ଆସିବା ପରେ ତାକୁ ଶରୀରରେ ବିସ୍ତାର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚିପ ମାଧ୍ୟମରେ ଚିହ୍ନଟ କରି ଫିଲ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ଶେଷ କରିଦିଆଯିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ଏହି ମାଇକ୍ରୋଚିପକୁ କୌଣସି ନାଗରିକର ଶରୀରରେ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି | ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ସରକାର ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଗୁପ୍ତଚର କାମ କରିବା ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ କରିପାରନ୍ତି |

DARPA ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସକ ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ଣ୍ଣେଲ ମ୍ୟାଟ ହେପବର୍ନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାଇକ୍ରୋ ଚିପ ଟିସୁ ଜେଲି ପରି ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଫିଲ୍ଟର ଶରୀରର ରକ୍ତର ଲଗାତାର ଭାବେ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି |

ସେ ମାଇକ୍ରୋଚିପର କାମକୁ ନେଇ ବୁଝାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ତଳେ ଲାଗିବ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶରୀର ଭିତରେ ଘଟୁଥିବା ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ମନିଟର କରିବ | ସେଥିରୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂକେତରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଯେ ଆପଣଙ୍କଠାରେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଲକ୍ଷଣ ଆସିପାରେ ଏବଂ ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଏହାଠାରୁ ବଞ୍ଚିବାପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିସାରିଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ମାତ୍ର ୩ ରୁ ୫ ମିନିଟ ସମୟ ଲାଗିବାର ଦାବି କରାଯାଉଛି |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଫେବୃଆରୀରେ ଦ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ କହିଥିଲା ଯେ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ସୈନିକମାନେ ଟିକା ନେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ | ଏପରି ସୈନିକମାନେ ଏଥିପାଇଁ କରିଥିଲେ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଟୀକା ଲଗାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାପାଇଁ ଏକ ମାଇକ୍ରୋଚିପ ଅଟେ, ଯାହା ସ୍ଥାୟୀ ରୂପରେ ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅକ୍ଷମ କରିଦେବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *