ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିଲା ‘କନ୍ୟା’, ସାତ ଫେରା ନେବା ମାତ୍ରେ କପଡା-ଗହଣା ନେଇ ଫେ-ରା-ର,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଜଣେ କୃଷକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ମାଧ୍ୟମରେ ବିବାହ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାରୀ ପଡ଼ିଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ପୋଷାକ, ଅଳଙ୍କାର ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ବିବାହ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏକ ମନ୍ଦିରକୁ ଡକାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ସାତଫେରା ନେଇ ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବିବାହ ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଯୁବତୀ ଜଣକ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ନେଇ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଚାଷୀ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେସନ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ କରିଥିଲେଯେ, ଡ-କା-ୟ-ତ କନ୍ୟା ଏବଂ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କୁ ଧରି ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ବିବାହ ନାମରେ ପ୍ରତାରଣାର ଏହି ମାମଲାଟି ମେରଠର ପରତାପୁର ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଛି। ପ୍ରକୃତରେ, ମୁଜାଫରନଗର ଜିଲ୍ଲାର ବୁଢାନାର ବାସିନ୍ଦା ରହୁଥିବା ୪୦ ବର୍ଷିୟ କୃଷକ ଦେବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିବାହ ହୋଇନଥିଲା। ତାଙ୍କର ଯୋଗାଯୋଗ ସନ୍ଦୀପ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଥିଲା। ଦେବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସନ୍ଦୀପ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେଯେ, ସେ ଗାଜିଆବାଦର ରାଜନଗର ସମ୍ପ୍ରସାରଣର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି। ଦେବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସନ୍ଦୀପ ବିବାହ କରାଇବାର ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବା ସହିତ ଏହା ବଦଳରେ ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ପରେ ସନ୍ଦୀପ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିବାହ କରାଇବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ସନ୍ଦୀପ ଦେବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ।

ସନ୍ଦୀପ ଦେବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ତିନିରୁ ଚାରି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମେରିଠକୁ ଡାକିଥିଲେ। ଏଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଫଟୋରେ ଥିବା ଝିଅ ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲେ। ସନ୍ଦୀପ ଦେବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ କହିଥିଲେଯେ, ଝିଅଟି ବହୁତ ଗରିବ ଅଟେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜଣେ ମଦ୍ୟପ। ବିବାହ ନାମରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କଠାରୁ ମେରୁଠର କିଛି ସପିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ରବିବାର ଦିନ ମେରୁଠର ପରତାପୁରରେ ଅବସ୍ଥିତ ବୁଢବଢାଲସ୍ଥିତ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ବିବାହ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଦେବେନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କ ଭାଇ ରବିନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାତଫେରା ନେଇ ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାର ସହିତ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। ବିବାହ ପରେ ଫେରିବା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ କାରରେ ବୁଢାନା ଯାଉଥିଲେ, ଝିଅଟି ଶୌଚାଳୟ ଯିବା ବାହାନାରେ ହୋଟେଲ ବାହାରେ କାରକୁ ଅଟକାଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏକ ବ୍ୟାଗରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା, ଅଳଙ୍କାର ଥିଲା।

ଯୁବତୀ ଶୌଚଳୟ ଯିବା ସମୟରେ ବ୍ୟାଗ ମଧ୍ୟ ସାଥିରେ ନେଇଗଲେ। ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଭାବିଲେକି ବୋଧେ ଡ୍ରେସ ବଦଳିବେ ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟାଗ ଭିତରକୁ ନେଇ ଯାଉଛନ୍ତି। ଦେବେନ୍ଦ୍ର କହିଲେକି ଯୁବତୀ ସେଠାରୁ ଫେରାର ହୋଇଗଲେ। ଅନେକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଯୁବତୀ ନଆସିଲେ। ସେତେବେଳେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପୋ-ଲି-ସ ନିକଟରେ ଯାଇ ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ ଦେବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ।

ପରତାପୁର ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେସନର ଥାନାଧ୍ୟକ୍ଷ ନଜୀର ଖାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ମାମଲାରେ ତହରିର ନେବା ପରେ ମୁକଦ୍ଦମା ରୁଜ୍ଜୁ କରାଯାଇଛି। ପୋ-ଲି-ସ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଓ ଯୁବତୀଙ୍କ ସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ପୋ-ଲି-ସ ସୁରାଗ ହାସିଲ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଓ ହୋଟେଲ ଆଖପାଖର ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜକୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *