ଏହି ୪ ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆପଣଙ୍କର ଖାତା ଥିଲେ ଜାଣନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନୂତନ ପ୍ଲାନ ବିଷୟରେ, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ହୋଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଟଙ୍କା ଉପରେ କି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ?

ବଜେଟ ୨୦୨୧ ର ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଘରୋଇକରଣ କରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ନୀତି ଆୟୋଗ ନିଜର ସୁପାରିଶ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ନୀତି ଆୟୋଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ବୈଠକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ବୈଠକ ପରେ ଦୁଇ ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଯିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି |

ଲିଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ – ବୈଠକ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ବୈଠକରେ ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ନାମ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ | ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ନୀତି ଆୟୋଗ ୪ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରିଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟିର ନାମ ରେସରେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ଚାଲିଛି |

ମନି୯ ର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ନୀତି ଆୟୋଗ ଯେଉଁ ୪ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି, ଏଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଭରସିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ରହିଛି | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ଖବରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ସେୟାରରେ ମଧ୍ୟ ବମ୍ପର ଡିଆଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | NIFTY PSU Banks ର ସେୟାରରେ ପ୍ରାୟ ୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା |

ଯେଉଁ ଦୁଇଟି ନାମ ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି, ତାହା ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଭରସିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଟେ | ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ଏହି ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମରେ ଷ୍ଟାମ୍ପ କରାଯାଇପାରେ | ନୀତି ଆୟୋଗ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଯେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (SBI), PNB, ୟୁନିଅନ ବ୍ୟାଙ୍କ, କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ BoB ର ଘରୋଇକରଣ ହେବ ନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧୨ ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ରହିଛି |

ସରକାରରେ ସରକାର ବଜେଟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଘରୋଇକରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ତେବେ କେଉଁ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ପ୍ରାଇଭେଟ କରାଯିବ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକ ପରେ ହିଁ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାପୂର୍ବରୁ କେବଳ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର ଆଧାରରେ ହିଁ ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଫେବୃଆରୀ ୧ତାରିଖରେ ୨୦୨୧-୨୨ ର ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ସାର୍ବଜନିକ କ୍ଷେତ୍ରର ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଏକ ବୀମା କମ୍ପାନୀର ଘରୋଇକରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ |

ଏକ୍ସପର୍ଟମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର କୌଣସି ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ | ସେମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ପରି ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସୁବିଧା ମିଳିବ | ତେବେ ନୂତନ ପ୍ରମୋଟର ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରାଇଭେଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ମିଶିପାରେ | ଏହାପୂର୍ବରୁ IDBI ବ୍ୟାଙ୍କ ଘରୋଇକରଣ ହୋଇସାରିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *