SBI କୁ ନେଇ ବଡ଼ ଖୁଲାସା : ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସ ଖାତା ଖୋଲି ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କଠାରୁ ହଡପ କରିନେଲା ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସ ଥିବା ଗରିବ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ସେବା ସାମଗ୍ରୀରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଚାର୍ଜ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ | ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେ ନିଜର ଏକ ସର୍ଭେରେ କହିଛି ଯେ ଏସବିଆଇ ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସ ଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କର ଚାରି ଥରରୁ ଅଧିକ ଥର ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ୧୭.୭୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା | ସେହିଭଳି ଏସବିଆଇ ୨୦୧୫ ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ମୌଳିକ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୩୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିନେଇଛି |

ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଆରବିଆଇ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଛି :-

ସେହିପରି ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବ୍ୟାଙ୍କ ପିଏନବି ଏହି ଅବଧିରେ ୩.୯ କୋଟି ଗରିବ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କଠାରୁ ୯.୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିନେଇଛି | ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେ ପ୍ରଫେସର ଆଶିଷ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ସମେତ ମାସକୁ ଚାରିଥରରୁ ଅଧିକ ଥର ଉଠାଣରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉଠାଣ ପିଛା ୧୭.୭୦ ଟଙ୍କାର ଚାର୍ଜ କରିବା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଟେ | ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗରିବଙ୍କ ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏସବିଆଇ ପାଖରେ ରହିଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେବା ଚାର୍ଜ ନାମରେ ଏଭଳି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେବା ଅନୁଚିତ ଅଟେ |

ଆରବିଆଇ କରିଥିଲା ଚାରିଥରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଛାଡ :-

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୩ ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା ଯେ ଏହିପରି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ମାସରେ ଚାରିଥରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହିପରି କାରବାର ଉପରେ ଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ମୌଳିକ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ନିୟାମକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ମାଗଣା ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଖାତା BSBDA ଅଟେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ନୀଯ ଇଚ୍ଛାରେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଚାର୍ଜ କରିବ ନାହିଁ | ଆରବିଆଇ ଚାରିଥରରୁ ଅଧିକ ଉଠାଣକୁ ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସେବା ବୋଲି ମାନିଥାଏ |

ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏସବିଆଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଧନ ଯୋଜନାକୁ ମଧ୍ୟ ଉପେକ୍ଷା କରି ବିଏସବିଡିଏ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କଠାରୁ ନଗଦବିହୀନ ଡିଜିଟାଲ କାରବାରର ସେବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ମୋଟା ପରିମାଣର ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଯେଉଁଠାରେ ଡିଜିଟାଲ କାରବାରକୁ ଜୋରଦାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି, ସେହିପରି ଏସବିଆଇ ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ନିରାଶ କରୁଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *