କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ କରି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବେ ଲାଭବାନ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବିଜନେସ ପ୍ଲାନ ବିଷୟରେ

ଯେଉଁମାନେ ନନଭେଜ ଖାଆନ୍ତି କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ା ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ | କଳା ରଙ୍ଗର ଏହି କୁକୁଡ଼ାର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏହାର ଆଖି, ହାଡ ଏବଂ ଏପରିକି ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ କଳା ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଦେଖିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବରେ କଳା ହୋଇଥାଏ, ଯାହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାହିଦା ବଢିଚାଲିଛି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି କୁକୁଡ଼ାଠାରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି | ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି କିମ୍ବା କରନ୍ତିନାହିଁ, ଏହା ତ ଅଲଗା କଥା ଅଟେ | କିନ୍ତୁ, ବିଜନେସ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ରୋଜଗାରର ବିକଳ୍ପ ଅଟେ |

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଯଦି ଆପଣ କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଭଲ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ଆପଣ ଏହାର ଫାର୍ମ ଖୋଲିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଇ ଭଲ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାଣିବା ଯେ ପ୍ରକୃତରେ କାହିଁକି କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ାରୁ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ କାହିଁକି ଅଟେ ?

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଝାବୁଆ ଜିଲ୍ଲାର କଡକନାଥ କୁକୁଡ଼ାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚାହିଦା ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଏ | ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ସୀମିତ ଥିବା କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ାର ବ୍ୟବସାୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପାଳନ କରି ବିଜନେସ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏହାକୁ ପ୍ରମୋଟ କରିବା ପାଇଁ କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ ପାଇଁ ଟ୍ରେନିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରୁ ସୂଚନା ନେଇ ଆପଣ ସହଜରେ ନିଜ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ |

କିପରି ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ?

ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠୁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଜାଗା ଦରକାର ହେବ | ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଜମି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଫାର୍ମ ଭଡାରେ ନେଇପାରିବେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏକ ବାର୍ଡ଼ ପାଇଁ ଦେଢ଼ ବର୍ଗଫୁଟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ | ଆପଣ ଭଡାରେ ମଧ୍ୟ ଫାର୍ମ ପାଇଁ ଜାଗା ନେଇପାରିବେ | ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ କାମ କରିପାରିବେ |

ଯତ୍ନ ଅତି ସହଜ ଅଟେ :-

ବିଶେଷ କଥା ଏହା ଯେ ଏହାର ଯତ୍ନ ନେବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ, ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କର କୋଷ୍ଟ ବହୁତ କମ ରହିଥାଏ | ବାସ୍ତବରେ, କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ାର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏହା ଯେତିକି ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ କେବଳ ସେତିକି ଖାଇଥାଏ ଏବଂ ନଷ୍ଟ କରେନାହିଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଥରେ ଏହାର ଫିଡର କିମ୍ବା ଥରେ ଖାଦ୍ୟ ଭରି କରି ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ ତାକୁ ଦରକାର ପଡିଲେ ସେ ଖାଇଥାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ବୁଲିବାକୁ ଲାଗେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଟୀକାକରଣ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହାକୁ ସରଳ ଘାସ, ଶସ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ଦିଆଯାଇପାରେ | ଏହାସହିତ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ପେଶାଲ ଫିଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ୫୦ ଟି ମକା, ଗହମ, ମାଛ ପାଉଡର, ସୋୟାବିନ ଇତ୍ୟାଦି ସାମିଲ ହୋଇଥାଏ |

ବିଜନେସ ମଧ୍ୟ ସହଜ :-

ବାସ୍ତବରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ନେଇପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇପାରିବେ | ଏହାସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଦିନ ପାଳିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କାରଣ ସାଢେ ତିନିରୁ ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କୁକୁଡ଼ା ବିକ୍ରି ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଛତିଶଗଡରେ ତ ୫୩ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଏକ ହଜାର ଚିଆଁ, ୩୦ ଟି କୁକୁଡ଼ାର ବିହନ ଏବଂ ୬ ମାସ ପାଇଁ ଦାନା ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏହାସହିତ ଟୀକାକରଣ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଦେଖାଶୁଣା ସେବା ମଧ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥାନ୍ତି |

କେତେ ମିଳିଥାଏ ଲାଭ ?

ଡିଡି ନ୍ୟୁଜ ଅନୁଯାୟୀ, ବହୁତ ଲୋକ ଏପରି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏଥିରୁ ଭଲ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଥିରୁ ଆପଣ ଖର୍ଚ୍ଚଠାରୁ ଦୁଇ ତିନି ଗୁଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଭ ଆରାମରେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ ଲୋକ ଏହି ବିଜନେସରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରୋଜଗାରର ସ୍କୋପ ଆହୁରି ଅଧିକ ରହିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *