ପୁଣି ମୋଦିଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ଏହି ତିନୋଟି ପ୍ରଶ୍ନ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାଫେଲ ଡିଲକୁ ନେଇ ପୁଣିଥରେ ଆଉ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି | ସେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୁହନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର କୌଣସି ଡର କିମ୍ବା ନର୍ଭସେସ ବିନା ଦିଅନ୍ତୁ | ଦୟାକରି ତାଙ୍କୁ ଏପରି ହିଁ କରିବାକୁ କୁହନ୍ତୁ | ରାହୁଲ ନିଜ ଟ୍ୱିଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତିନୋଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି |

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି, “ପ୍ରିୟ ଛାତ୍ରମାନେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଡର ଏବଂ ନର୍ଭସ ବିନା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ | ଦୟାକରି ତାଙ୍କୁ ଏପରି ହିଁ କରିବାକୁ କୁହନ୍ତୁ :

୧. ରାଫେଲ ଦୁର୍ନୀତି ସ୍କ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ କେତେ ଟଙ୍କା ନେଲେ ?

୨. ଚୁକ୍ତିରୁ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ଧାରାକୁ କିଏ ଶେଷ କଲା ?

୩. ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରମୁଖ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନଙ୍କୁ କିଏ ପହଞ୍ଚାଇଲା ?”

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବୁଧବାର ଦିନ ଡିଜିଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଲୋଚନା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ଦେଶର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ନେଇ କେତେକ ଟିପ୍ସ ଦେଇଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ଡର ଏବଂ ନର୍ଭସ ବିନା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦିଅ | ବର୍ତ୍ତମାନ ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ ତାଙ୍କୁ ହିଁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି |

ଫ୍ରାନ୍ସର ୱେବସାଇଟ ରାଫେଲ ଡିଲ ଦୁର୍ନୀତିର କରିଛି ଦାବି :-

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାଫେଲ ଡିଲ ଉପରେ କଥିତ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି | ତେବେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ରାଫେଲ ଡିଲକୁ କୋର୍ଟରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ମିଳିଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ସମାଚାର ୱେବସାଇଟ ମିଡିଆ ପାର୍ଟ ରାଫେଲ ପେପର୍ସ ନାମକ ଆର୍ଟିକିଲ ପ୍ରକାଶିତ କରିଛି | ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଡିଲରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି |

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଡିଲରେ ହୋଇଥିବା ଗଡବଡର ପ୍ରଥମେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ଏଜେନ୍ସି AFA କୁ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଡିଲରେ ଦସ୍ତଖତ ପରେ ଜଣାପଡିଲା | AFA କୁ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ରାଫେଲ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ଦସୋ ଆଭିଏସନ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ୟୁରୋ ଦେବାକୁ ରାଜି କରାଇଥିଲା | ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ଦଲାଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର କାରବାରରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ଅଭିଯୋଗ ଅଟେ | ତେବେ AFA ଏହି ମାମଲାକୁ ପ୍ରୋସିକ୍ୟୁଟର ଆଗରେ କରିନାହିଁ |

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୮ ରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପବ୍ଲିକ ପ୍ରସିକ୍ୟୁସନ ଏଜେନ୍ସି PNF କୁ ରାଫେଲ ଡିଲରେ ଗଡବଡ ପାଇଁ ଆଲର୍ଟ ମିଳିଥିଲା | ଏହାସହିତ ପ୍ରାୟ ସେହି ସମୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦାସୋ ଆଭିଏସନର ଅଡିଟର ମଧ୍ୟ ସମୟ ହେଲା | କମ୍ପାନୀର ୨୦୧୭ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ‘କ୍ଲାଏଣ୍ଟଙ୍କୁ ଗିଫ୍ଟ’ ନାମରେ ହୋଇଥିବା ୫୦୮୯୨୫ ୟୁରୋ ଖର୍ଚ୍ଚ ଜଣାପଡିଲା | ଏହା ସମାନ ଆଇଟମରେ ଅନ୍ୟ ମାମଲାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ରାଶିଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା |

ବିଜେପି ଦାବିକୁ କଲା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ :-

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦାବି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଆଉଥରେ ପୁଣି କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ରାଫେଲ ଡିଲକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି | ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଟେ | ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ କ୍ୟାଗ କିଛି ବି ଭୁଲ ପାଇନାହାନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *