ମାଙ୍କଡ ଖେଳୁଛି ଭିଡିଓ ଗେମ,ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ, ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କର ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ ଯିଏ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରୋପିତ ମସ୍ତିଷ୍କ-ମେସିନ ଇଣ୍ଟରଫେସ ବିକାଶ କରୁଛନ୍ତି, ସେ ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ମାଙ୍କଡ ନିଜ ମସ୍ତିଷ୍କର ବ୍ୟବହାର କରି ଭିଡିଓ ଗେମ ଖେଳୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ। ଏଲନ ମସ୍କ ଆଜି ସକାଳେ ଟ୍ୱିଟରରେ ପୋଙ୍ଗ ଖେଳୁଥିବା ମାଙ୍କଡ଼ର ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି।

ନଅ ବର୍ଷର ମେକେକ ମାଙ୍କଡ଼ ପେଜରଙ୍କୁ ଏହି ଭିଡିଓ ସୁଟିଂ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ୬ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଏକ ଜୟଷ୍ଟିକ ସହିତ ଅନ-ସ୍କ୍ରିନ ଖେଳ ଶିଖାଯାଇଥିଲା। ଭିଡିଓ ଗେମରେ ଏକ ରଙ୍ଗୀନ ବର୍ଗ ଘୁଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭରେ ଏକ ଜୟଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର କରି ପେଜରକୁ ଦେଖାଇଲେ। ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ମେସିନ ଲର୍ନିଂର ବ୍ୟବହାର ଏହାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲାଯେ, ମାଙ୍କଡ଼ ବର୍ଗକୁ କେଉଁଠାରେ ଘୁଞ୍ଚାଇବ ଏବଂ ଏହାର ହାତର ଗତିବିଧିକୁ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିବ।

କିଛି ସମୟ ପରେ, ଜୟଷ୍ଟିକକୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିଦିଆଗଲା, କିନ୍ତୁ ମାଙ୍କଡ କେବଳ ତାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ବ୍ୟବହାର କରି ପୋଙ୍ଗ ଖେଳିବାକୁ ଲାଗିଲା। ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତିଯେ, “ଆମକୁ ଏକ ମେକେକ ମାଙ୍କଡ଼ ଯାହାର ନାମ ପେଜର ଅଟେ, ସେ ଲିଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ବହୁତ ଖୁସି ଅଟେ, ତାନ୍ତ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍କ୍ରିନରେ ଏକ କର୍ସର ଘୁଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ୧,୦୨୪ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଡ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରତିରୋପିତ ସ୍ନାୟୁ ରେକର୍ଡିଂ ଏବଂ ଡାଟା ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଡିଭାଇସ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।”

ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତୁ:-

ଏଲନ ମସ୍କ ଟୁଇଟରରେ ୟୁଟୁବ ଭିଡିଓର ଲିଙ୍କ ସେୟାର କରି ଲେଖିଲେ,”ମାଙ୍କଡ ମାନେ ନିଜ ମସ୍ତିସ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ପଙ୍ଗୋ ଖେଳନ୍ତି।” ସେ ଆଗକୁ ଲେଖିଲେ,” ଗୋଟିଏ ମାଙ୍କଡ ମସ୍ତିସ୍କ ଚିପକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭିଡିଓ ଗେମ ଖେଳୁଅଛି!!” ଏହି ଟୁଇଟକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭୭ହଜାରରୁ ଅଧିକ ‘ଲାଇକ’ ଓ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା ଭଳି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଆସିସାରିଛି।

ଜଣେ ଟୁଇଟର ୟୁଜର ଲେଖିଲେ, ଇଏ ପାଗଳ ଅଟେ,” ଅନ୍ୟ ଜଣେ ୟୁଜର କହିଲେ,”ଆମକୁ ଏଇଟା ମଧ୍ୟ ଜଣାନାହିଁକି କିଛି ବର୍ଷରେ ପ୍ରୋଦ୍ୟୋଗିକ ସହିତ କଣ ହାସିଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ମୁଁ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛି!!”

ଅନ୍ୟ ଏକ ଟୁଇଟରେ ଏଲନ ମସ୍କ କହିଲେକି, ପ୍ରଥମ ନ୍ୟୁରଲିଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ “କାହାରିକୁ ପକ୍ଷଘାତ ସହିତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଉପଯୋଗ କରିବା ତୁଳନାରେ ତୀବ୍ର ଭାବରେ ନିଜର ମସ୍ତିସ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ।”

ଅରବପତି ଉଦ୍ୟମୀ କହିଲେ,”ଆଗାମୀ ସଂସ୍କରଣ ଶରୀରର ମୋଟର/ସଂବେଦୀ ନ୍ୟୁରୋନ ସମୂହ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟୁରଲିଙ୍କସ ଦ୍ଵାରା ମସ୍ତିସ୍କରେ ନ୍ୟୁରଲିଙ୍କସର ସଂକେତ ହଟାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ, ଉଦାହରଣ ପାଇଁ, ପାରାଲିସିସ ଦ୍ଵାରା ପୀଡ଼ିତା ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଆଙ୍ଗୁଳି ବଦଳରେ ମସ୍ତିସ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଚଳାଇ ପାରିବ।”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *