ଗରିମା ଅଗ୍ରୱାଲ: ଆଇଆଇଟିୟାନ ରୁ ଆଇପିଏସ, ତା ପରେ ପୁଣି ଆଇଏଏସ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପାଇଲେ ୟୁପିଏସସିରେ ସଫଳତା

ଦେଶର ବ୍ଯୁରୋକ୍ରେସୀରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବିଭାଗ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମାନାଯାଏ। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଓ ବିଭାଗରେ ସଚିବ ସ୍ତରୀୟ ପଦ ପାଇଥାନ୍ତି, ସେହିପରି ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ଜିଲ୍ଲାଧିକାରୀ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଧିକରଣରେ ଆୟୁକ୍ତ ପଦରେ କାବିଜ ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରତ୍ଯେକ ବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବ ସଂଘ ଲୋକ ସେବା ଆୟୋଗ ଅର୍ଥାତ ୟୁପିଏସସି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କରାଯାଉଥିବା ସିଭିଲ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଅର୍ଥାତ ସିଏସଇରେ ନିଜର ଭାଗ୍ୟର ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ସଫଳତା ପାନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରତିଭାବାନ ଥାନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେକି ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ କ୍ଲିୟର କରିଦିଅନ୍ତି। ଏମିତି ଜଣେ ପ୍ରତିଭାବାନ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅର୍ଥାତ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ଗରିମା ଅଗ୍ରୱାଲ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖରଗୋନର ୨୯ବର୍ଷୀୟ ଗାରିମା ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ସଫଳତା ହାସିଲ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଆଉ କିଛି ଥିଲା। ସେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରୟାସ କରିଲେ ଓ ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ସେ ନିଜର ଆଇଏଏସ ହେବାର ସ୍ଵପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଇଏଏସ ଗରିମାଙ୍କର ସଫଳତାର କାହାଣୀ…

ଇଣ୍ଡିଆନ ଏଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟିବ ସର୍ଭିସରେ ପଇସା, ପ୍ରସିଦ୍ଧି, ଚାପ ସବୁକିଛି ଅଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ କଥା ହେଉଛିକି ସିଭିଲ ସେବା ପରୀକ୍ଷାକୁ କ୍ଲିୟର କରିପାରିବା ସମସ୍ତ ପାଇଁ ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ। ଦ୍ଵିତୀୟ ଆପଣ କ୍ଲିୟର କରିଦେଲେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରେଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇଏଏସ ହେବା ବଡ କଷ୍ଟର କାମ ଅଟେ।

ନିକଟରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଗରିମା ୟୁପିଏସସି ସିଭିଲ ସେବା ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିବା ଯୁବପିଢୀଙ୍କୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ଟିପ୍ସ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗାରିମା ଆଗ୍ରୱାଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସହାୟକ ଜିଲ୍ଲାଧିକାରୀ ପଦରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ୟୁପିଏସସି ସିଭିଲ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଗାରିମା ଆଇଆଇଟି ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଗ୍ରାଜୁଏସନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଗାରିମା ଦିଲ୍ଲୀ ନୋଲେଜ ଟ୍ରେକକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ନିଜର ଆଇଆଇଟି ରୁ ନେଇ ଆଇପିଏସ ଓ ପୁଣି ଆଇଏଏସ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

ପିଲାବେଳୁ ଥିଲେ ମେଧାବୀ:-

ଖରଗୋନର ସରସ୍ୱତୀ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରରୁ ନିଜର ପ୍ରାଥମିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଗାରିମା ପ୍ରଥମରୁ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ପ୍ରୀତି ଅଗ୍ରୱାଲ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୩ରେ ଭାରତୀୟ ଡାକ ସେବା ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୀବନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୟୁପିଏସସି ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗାରିମା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି।

ଗରିମା ପ୍ରଥମ ୟୁପିଆରଏସସି ସିଏସଇ ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୪୦ ରେଙ୍କ ପାଇ ଜଣେ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରୟାସରେ ସିଏସଇ ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୦୧୮ରେ ସେ କେବଳ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ହେତୁ ୪୦ରେଙ୍କ ହାସିଲ କରିନଥିଲେ ବରଂ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ଏଲବିଏସ ଏକାଡେମୀ, ମୁସୁରୀରେ ନିଜର ତାଲିମ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ।

ସଂଶାଧନ କମ, ରିଭିଜନ ଅଧିକ:-

ଗାରିମା ନିଜର ସଫଳତା ମନ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ କହିଲେକି, ୟୁପିଏସସି ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅନେକ ଅମୂଲ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମନେରଖନ୍ତୁଯେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରୀକ୍ଷା, ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅଲଗା ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମିଳିତ ଭାବରେ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଗରିମାଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ୟୁପିଏସସି ପ୍ରି ପରୀକ୍ଷାରେ ଆସୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅନେକ ଥର ଦେଖାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସଂଶୋଧନ ଆବଶ୍ୟକ। କେବଳ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ସାମଗ୍ରୀଦ୍ଵାରା ସଫଳତା ହାସିଲ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏହାକୁ ପଢିବାକୁ ପଡିବ। ମନେରଖିବାକୁ ପଡିବ। ମକ ଟେଷ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସହିତ, ଉତ୍ତର ଲେଖିବାର ଅଭ୍ୟାସ କରି ଗତିକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାନ୍ତୁ।

ପ୍ରଥମେ ପ୍ରିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରନ୍ତୁ:-

ଗାରିମାଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ପ୍ରି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଏଥିରେ କିଛି ବାଧା ହେଲା ତେବେ ଆଗକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବେକାର ହୋଇଯିବ। ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ସାଥିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ଉଚିତ। କାରଣ ପରେ ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସମୟ ମିଳିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ ପ୍ରି ଉପରେ ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

ମକ ଟେଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ରିଭିଜନକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ପାଠ୍ୟସାମଗ୍ରୀ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ଗରିମା ନିଜେ ଯେଉଁ ବିଷୟ ଗୁଡିକରେ କମ ମାର୍କ ଆସୁଥିଲା, ସେ ନିଜେ ସେହି ବିଷୟ ଗୁଡିକ ଅଲଗା ଭାବରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲେ। ସେଗୁଡିକୁ ରିଭାଇଜ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଧୈର୍ଯ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ:-

ସିଭିଲ ସେବା ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟିପ୍ସ ଦେଇ ଆଇପିଏସ ଗାରିମା କହିଲେକି ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଜରୁରୀ ହେଉଛି ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଓ ନିରନ୍ତରତା। ନିଜର ମନକୁ ଏମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରନ୍ତୁ, ଯେଉଁଦିନ ପଢିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ନଥିବ ସେଦିନ ଭଲ ଭାବରେ ପଢି ଦେଖାନ୍ତୁ ଓ ଦେଖନ୍ତୁକି କେମିତି ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।

ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଓ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ମିଳୁଛି ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ରୁହନ୍ତୁ। ନକାରାତ୍ମକ ବିଚାର ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ବିଫଳତା କିମ୍ବା ସଫଳତା ଦୁଇଟି ଯାକ ଆମର ମସ୍ତିସ୍କରେ ଥାଏ। ଯଦି ଆମେ ଭାବିନେବା ତେବେ କିଛିବି ସଫଳତା ହାସିଲ କରିପାରିବା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *