ପେଟିଏମ, ଫୋନପେ ଓ ମୋବିକ୍ଵିକ ପରି ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖୁସିଖବର, ଆରବିଆଇ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଲା ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାର ଏସବୁ ନିୟମ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆପଣ ଗୋଟିଏ ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟରୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁଯେ, ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟର ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କିଏ। ଏହା ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କାରଣ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଜି ମୁଦ୍ରା ନୀତି ବୈଠକ ପରେ ଏକ ବିଶେଷ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଆରବିଆଇର ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟି ଆଜି କହିଛିଯେ, ଯଦି କେୱାଇସି ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରାଯାଇଛି, ତେବେ ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟ ଇଣ୍ଟରଅପରେବିଲିଟିର ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇପାରିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏପରି ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟ ଅପରେଟର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପରସ୍ପରର ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ପାଣ୍ଠି ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁକି, ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟିଥାଏଯେ, ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟରେ ଟଙ୍କା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିପାରୁନାହାନ୍ତି।

ତଥାପି, ସେବା ଅପରେଟରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଗୋଟିଏ ୱାଲେଟରୁ ଅନ୍ୟ ୱାଲେଟକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆପଣ ପେଟିଏମକୁ ପେଟିଏଫ କିମ୍ବା ଫୋନପେ ରୁ ଫୋନ ମଧ୍ୟରେ ପଇସା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ।

ଦୁଇଟି ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଙ୍କା କିପରି ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବେ?:-

ଏକ ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟରୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ପାଇଁ ୟୁପିଆଇର ସାହାରା ନିଆଯାଏ। ଏହା ୱାଲେଟ-ଟୁ-ବ୍ୟାଙ୍କ, ବ୍ୟାଙ୍କ-ଟୁ-ୱାଲେଟ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ-ଟୁ-ବ୍ୟାଙ୍କ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଭାବରେ କାମ କରେ। କିନ୍ତୁ, ଆରବିଆଇର ନୂତନ ଘୋଷଣା ପରେ, ଆପଣ କୌଣସି ୱାଲେଟରୁ ଅନ୍ୟ ୱାଲେଟକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ। ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ଯଦି ଆପଣ ବୁଝନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପେଟିଏମ ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟରୁ ମଧ୍ୟ ଫୋନପେ ୱାଲେଟ ୟୁଜରଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ।

ଆଉଟଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ ବାଲାନ୍ସ ସୀମା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା:-

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, ପ୍ରିପେଡ ପେମେଣ୍ଟ ଉପକରଣରେ ଏଣ୍ଟି-ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ନିୟମର ପାଳନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ମଧ୍ୟ କିଛି ବିଶେଷ ଘୋଷଣା କରିଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛିଯେ, କେୱାଇସି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରୁଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଆଉଟଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ ବାଲାନ୍ସର ସୀମାକୁ ୧ଲକ୍ଷରୁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି। ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆଜି ମୁଦ୍ରା ନୀତିର ବୈଠକ ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଆସନ୍ତା ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏ ବାବଦରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *