ପ୍ରଥମେ କରୁଥିଲା ସାହାଯ୍ୟ, ଆଉ ତା’ପରେ ନେଇଯାଉଥିଲା ଜୀ-ବନ,ଜାଣନ୍ତୁ ‘ବି-କି-ନି କି-ଲ-ର’ ଶୋଭରାଜଙ୍କ କାହାଣୀ

ବି-କି-ନି କି-ଲ-ର ଏବଂ ଦି ସର୍ପେଣ୍ତ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଚାର୍ଲ୍ସ ଶୋଭରାଜ ପୁଣି ଥରେ ଖବରକୁ ଆସିଛନ୍ତି | ଚାର୍ଲ୍ସ ଉପରେ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସରେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ତ ଲଞ୍ଚ ହୋଇସାରିଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନେପାଳର ଜେ-ଲରେ ବସି ବସି ମିଡ଼ିଆକୁ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ଦେଇସାରିଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ନେପାଳ ପ୍ରଶାସନ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଛି | ନିଜର ଚମତ୍କାର ଏବଂ ଷ୍ଟାଇଲ କାରଣରୁ ଚାର୍ଲ୍ସ ଅ-ପରା-ଧ ଦୁନିଆରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି |

ଚାର୍ଲ୍ସ ଶୋଭରାଜଙ୍କ ଜନ୍ମ ଭିଏତନାମର ସାଇଗନରେ ଏପ୍ରିଲ ୬,୧୯୪୪ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ ସାଇଗନ ଉପରେ ଜାପାନ କବଜା କରିଥିଲା | ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ | ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ମନ ଉପରେ ଏହାର ନ-କାରା-ତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନ ବହୁତ କଷ୍ଟକର ଥିଲା |

ଶୋଭରାଜଙ୍କ ମା ଭିଏତନାମର ଥିଲେ ଏବଂ ବାପା ଜଣେ ସିନ୍ଧି ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ଥିଲେ | ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ବାପାମା ବିବାହ କରିନଥିଲେ | ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ମା ଭିଏତନାମରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଜଣେ ଫୌ-ଜୀ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ | ଫୌ-ଜୀ ତାଙ୍କ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଆପଣେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହିପରି ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କୁ ଫ୍ରାନ୍ସର ନାଗରିକତା ମିଳିଲା |

୧୯୬୩ ମସିହାରେ ଶୋଭରାଜ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଜେ-ଲ ଯାଇଥିଲେ | ଫ୍ରାନ୍ସର ପୋଇସ ଜେ-ଲ ପ୍ୟାରିସ ସହରଠାରୁ ଗୋଟିଏ ନିଛାଟିଆ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା | ଚାର୍ଲ୍ସ ଭ-ୟଭୀ-ତ କ-ଏ-ଦୀମା-ନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରାଟେ କୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିଜକୁ ର-କ୍ଷା କରୁଥିଲେ | ଶୋଭରାଜ ଏହି ଜେ-ଲରେ ଚୁ-ପଚା-ପ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ଇସାରା କରି ଜିନିଷ ମା-ଗୁଥି-ଲେ |

ଶୋଭରାଜ ଅନେକ ଭାଷାରେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିଲେ, ବେଶ ବଦଳାଇବାରେ ଗୁରୁ ଥିଲେ ଏବଂ ନିଜର ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ କାରଣରୁ ସେ ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତା କରିସାରିଥିଲେ | ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଡ୍ର-ଗ୍ସ ଦେଇ ମା-ରି ଦେଉଥିଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ନିଜର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଶି-କା-ର ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ମହିଳା ଟେରେସା ନୋଲଟନଙ୍କୁ କରିଥିଲେ |

ଚାର୍ଲ୍ସ ଜେ-ଲରୁ ବାହାରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅ-ପରା-ଧ ଧନ୍ଦାରେ ଆ-କ୍ଟି-ଭ ରହିଥିଲେ | ସେ ଅନେକ ସ୍କାମ ସାହାଯ୍ୟରେ ବହୁତ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ୟୁରୋପ ଛାଡି ଇସ୍ତାନବୁଲ, ତା’ପରେ ଭାରତ ଆସିଯାଇଥିଲେ | ଚାର୍ଲ୍ସ ସେଣ୍ଟାଲ ନାମକ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ବିବାହ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଣ୍ଟାଲ ଭାରତରେ ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ପିଲାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଲେ |

୧୯୭୦ ମସିହା ସମୟରେ ସେ ଚୋ-ରି କରାଯାଇଥିବା କାରଗୁଡିକର କାରବାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସେ ଏହି କାରଗୁଡ଼ିକୁ ଧନୀ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ | ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାନରୁ କାର ଚୋ-ରି କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ବ-ର୍ଡ଼-ର ରାସ୍ତାରେ ଆଣୁଥିଲେ | ସେ ଭାରତର ଏକ ‘ଫ୍ରେଞ୍ଚ ସୋସାଇଟି’ରେ ଯୋଡି ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ମିଶିବାକୁ ବଢାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ |

ତେବେ ଜୁଆରେ ସବୁକିଛି ହରାଇବା ପରେ ଚାର୍ଲ୍ସ ଦିଲ୍ଲୀର ଅଶୋକ ହୋଟେଲର ଛାତ ଉପରକୁ ଚଢି ଲୁ-ଟି ନେଇଥିଲେ | ସେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗକୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସ-ନ୍ଦେ-ହ ହୋଇଗଲା ​​ଏବଂ ତାଙ୍କ ଲୁ-ଟ ବ୍ୟାଗ ଜ-ବ-ତ କରାଯାଇଥିଲା | ଚାର୍ଲ୍ସ ସେଠାରୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କୁ ଧ-ରାଯା-ଇ ତିହାର ଜେ-ଲରେ ରଖାଯାଇଥିଲା |

ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ବାପା ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଜା-ମି-ନରେ ବାହାର କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ଭାରତରୁ ଯାଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ହିପ୍ପିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁବ ନି-ଶା-ଦ୍ର-ବ୍ୟ କା-ରବା-ର କରିଥିଲେ | ତେବେ କାବୁଲରେ ଆରାମଦାୟକ ଜୀବନ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ସେଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପଳାଇଗଲେ ଏବଂ ୟୁରୋପ ଚାଲିଗଲେ |

୧୯୭୨-୧୯୭୬ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୨୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲେ | ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ନେପାଳ ଯିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୧୯୭୫ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ହିପ୍ପି ହ-ତ୍ୟା ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗରେ ଆ-ଜୀବ-ନ କା-ରା-ଦଣ୍ଡରେ ଦ-ଣ୍ଡି-ତ କରାଯାଇଥିଲା | ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଚାର୍ଲ୍ସ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଜେ-ଲରୁ ବାହାରକୁ ଆସିଲେ, ସେତେବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଜଣେ ଅଭିନେତା-ପ୍ରଡ୍ୟୁସର ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ପୁସ୍ତକର ଅଧିକାର ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ |

ନେପାଳରେ ଦ-ଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ସମୟରେ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଚାର୍ଲ୍ସ ବହୁତ କମ ବୟସର ଜଣେ ନେପାଳୀ ଝିଅ ନିହିତା ବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଜେ-ଲରେ ହିଁ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ହିନ୍ଦୀ ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରଣଦୀପ ହୁଡ୍ଡା ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳର ଏକ ଜେ-ଲରେ ବ-ନ୍ଦୀ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଲ୍ସ ଶୋଭାରାଜଙ୍କ ଉପରେ ଭାରତ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ନେପାଳ, ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଇରାନରେ ହ-ତ୍ୟାର ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଅ-ଭିଯୋ-ଗ ହୋଇଛି | ତାଙ୍କୁ ସି-ରିଏ-ଲ କି-ଲ-ର କୁହାଗଲା, କିନ୍ତୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୦୪ ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଏପରି କୌଣସି ମା-ମ-ଲାରେ ଦୋ-ଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇନଥିଲା | ତେବେ ଜେ-ଲରୁ ମିଡିଆକୁ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ଦେବା କାରଣରୁ ନେପାଳର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *