ଲକଡାଉନ : ବୋଲ ମାନୁନି କରୋନା ,ପୁଣି ଏହି ସହରରେ ଲାଗିଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲକଡାଉନ

ସାରା ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଗତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବାର ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ। କରୋନା ଭୁତାଣୁର ଆଶଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ୁଛନ୍ତି।

ଛତିଶଗଡର ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁରରେ ୧୦ ଦିନ ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ୯ଏପ୍ରିଲ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାରୁ ୧୯ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲକଡାଉନ ରହିବ। ଆବଶ୍ୟକ ଜିନିଷଗୁଡିକ ମିଳିବ। ରାୟପୁର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଘୋଷଣା ବେଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ କେବଳ ସରକାରୀ ଗାଡି, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ଇ-ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ବିନା ଅଟକି ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

କ୍ଷୀର ଏବଂ ଖବର କାଗଜ ପାଇଁ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ବିତରଣ ସମୟ ସ୍ଥିର କରାଯିବ। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ପରୀକ୍ଷାରୁ ମୁକ୍ତ ହେବେ। ଡାକ୍ତର ଏବଂ ପନିପରିବା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ଠିକ ସମୟରେ ଖୋଲିବ। ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆବଜାହିକୁ ଆରାମ ମିଳିବ।

ରାୟପୁର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ, ୫୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର କରୋନା-ପଜିଟିଭ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଘରେ ଆଇସୋଲେସନ ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଏହି ବୟସର ଲୋକଙ୍କ କରୋନା ପଜିଟିଭ ବାହାରିଥାଏ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯିବ ଏବଂ ଠିକ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ।

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସରଣ କରି ପୂର୍ବ ଭଳି ସାରା ସହରରେ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଏହି ଜୋନ ଗୁଡିକରେ ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଜନତା ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇବେ। ତଥାପି, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *