ଦୁନିଆଁର ଇଏ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଗାଁ, ଯେଉଁଠାରେ ଶରୀରର ଗୋଟିଏ ବିଶେଷ ଅଙ୍ଗକୁ ହଟାଇବା ପରେ ହିଁ ମିଳିଥାଏ ଏଣ୍ଟ୍ରି,ଜାଣନ୍ତୁ ସେଇ ଗାଁ ବିଷୟରେ

ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଗାଁରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ପାଇଁ ଅପରେସନ ଜରୁରୀ :-

ଆମେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି ବରଫର ପାହାଡରେ ଘେରି ରହିଥିବା ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଗାଁ ଭିଲାସ ଲାସ ଏଷ୍ଟ୍ରେଲାସ ବିଷୟରେ | ଏହି ଗାଁରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସର ଅପରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଆର୍ମିମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡେ ନିୟମର ପାଳନ :-

ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବସିଥିବା ଏହି ଗାଁର ନିୟମ ଏତେ କଠୋର ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆର୍ମି ସହିତ ଜଡିତ ଅଫିସର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ନିୟମକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ସେତେବେଳେ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗାଁରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥାଏ |

କ’ଣ ପାଇଁ କରାଯାଇଛି ଏହି ନିୟମ :-

ଏହି ନିୟମକୁ ତିଆରି କରିବା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ ଅସହାୟତା ନିକଟରେ ହସ୍ପିଟାଲ ନଥିବା ଅଟେ | ଏଠାରୁ ସବୁଠାରୁ ନିକଟତମ ହସ୍ପିଟାଲ ମଧ୍ୟ କିଙ୍ଗ ଜର୍ଜ ଦ୍ୱୀପରେ ରହିଛି, ଯାହା ଗାଁଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅଛି | ଏହି ହସ୍ପିଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବରଫ ଆଚ୍ଛାଦିତ ପାହାଡ ଏବଂ ବି-ପ-ଜ୍ଜ-ନ-କ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ କେବଳ କିଛି ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କେହି ବି ସର୍ଜନ ନାହାଁନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କାହାକୁ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ହରାଇବାର ଭୟ ରହିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ତିଆରି କରାଯାଇଛି |

କେବଳ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସର ଅପରେସନ କାହିଁକି ଜରୁରୀ ?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପଡିବ | ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ ହେଉଛି ଏକ ଅନ୍ତନାଳୀ, ଯାହାକୁ ଡାକ୍ତରୀ ଭାଷାରେ ଆପେଣ୍ଡିକାଇଟିସ କୁହାଯାଏ | ଏହାର ଗୋଟିଏ ଶିରା ଖୋଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ବନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଏକ ଅବଶେଷ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ, ଅର୍ଥାତ ଯାହା ଶରୀରକୁ କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ପ୍ରାୟତ ଖାଦ୍ୟର କୌଣସି କଣିକା ଏଥିରେ ଫସିଯାଇ ସଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଯାଏ | ଏହାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ସହିବା ସହଜ ହୋଇନଥାଏ | ସେହି ସଂକ୍ରମଣ ଯଦି ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ରହେ, ତେବେ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ ଫାଟି ଯାଇପାରେ ଏବଂ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ | ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସକୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଅଙ୍ଗ ମାନି ଏହାର ରିମୁଭାଲ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥାଏ |

ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ଉପରେ ବି-ପ-ଦ :-

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ଗାଁରେ ଚିଲିର ସେନା, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଟେସନରେ ଆସିଥାନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ବର୍ଷ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆର୍ମି ବେସରେ ରହିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଆସିଥାନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଧ୍ୟାନ ରଖାଯାଏ ଯେ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବେ ଏବଂ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଏମର୍ଜେନ୍ସି ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ନ ହେବ | ଏହିପରି ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ ବାହାର କରିଦିଆଯାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପରିବାର ସହିତ ରହୁଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ମିଲେଟରି ବେସ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ ଯେ ପରିବାରର ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ନ ହେବେ, କାରଣ ମେଡିକାଲ ସୁବିଧାର ଅଭାବ ଖତରନାକ ହୋଇପାରେ | ତେବେ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ଲିଖିତ ଆଦେଶ ନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *