ଭାରତରେ କାହିଁକି ୩ ଟିକିଏ ବ୍ଲେଡଵାଲା ଫ୍ୟାନ ଅଧିକ ବିକ୍ରି ହୁଏ ? କାହିଁକି ୪ ଟିକିଏ କିମ୍ବା ୫ ଟିକିଏ ବ୍ଲେଡଵାଲା ଫ୍ୟାନ ବିକ୍ରି ହୁଏ ନାହିଁ,ଜାଣନ୍ତୁ ବଡ କାରଣ

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ଆସିଯାଇଛି | ଏହି ପ୍ରବଳ ଗରମରେ ଆରାମ ପାଇବାରେ ଫ୍ୟାନ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ | ବିଶେଷକରି ସିଲିଙ୍ଗ ଫ୍ୟାନ ସାରା ରୁମରେ ପବନ ବିସ୍ତାର କରିଦିଏ | ଯଦି ଆପଣ ନୋଟିସ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତରେ ଯେତେ ଫ୍ୟାନ ବିକ୍ରି ହୁଏ, ଏଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ୩ ଟି ବ୍ଲେଡ ଥିବା ଫ୍ୟାନ ରହିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଭାରତୀୟ ଫ୍ୟାନରେ ୩ ଟି ବ୍ଲେଡ ଥିବା ଫ୍ୟାନ କାହିଁକି ବିକ୍ରି ହୁଏ ? ଯେତେବେଳେ କି ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଚାରି ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି ବ୍ଲେଡ ଥିବା ଫ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ |

ଭାରତରେ କାହିଁକି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ୩ ଟି ବ୍ଲେଡ ଥିବା ଫ୍ୟାନ ?

୩ ବ୍ଲେଡ ଥିବା ଫ୍ୟାନ ଭାରତରେ ଚାଲିବାର କ’ଣ କାରଣ ହୋଇପାରେ ? ଏହା କଣ ଏଥିପାଇଁ ଯେ ଡିଜାଇନ ଅଲଗା ରଖିବା ପାଇଁ କରାଯାଉଛି ? କିମ୍ବା କେହି ଭୁଲରେ ୩ ବ୍ଲେଡ ଥିବା ଫ୍ୟାନ ତିଆରି କରିଦେଲା ଏବଂ ସେଇଟା ହିଁ ଚାଲିଛି ? କିମ୍ବା ଏହାର କିଛି ବି କାରଣ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଧାରା ଚାଲିଛି ? ଆରେ ଆରେ ଟେନସନ ନିଅନାହିଁ | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ପକାଇବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ ବରଂ ଏହାର ସଠିକ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ |

ଏହା ହେଉଛି କାରଣ :-

ବାସ୍ତବରେ, ଗୋଟିଏ ରୁମରେ ଭଲ ଭାବରେ ପବନ ଖେଳିବାପାଇଁ ୩ ଟି ବ୍ଲେଡ ଥିବା ସିଲିଙ୍ଗ ଫ୍ୟାନ ହିଁ ପରଫେକ୍ଟ ହୋଇଥାଏ | ବ୍ଲେଡ ଯେତେ କମ ହୋଇଥାଏ, ଫ୍ୟାନର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସେତେ ଭଲ ହୋଇଥାଏ | କମ ବ୍ଲେଡ କାରଣରୁ ମୋଟର ଉପରେ ଚାପ ମଧ୍ୟ କମ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କମ ବ୍ଲେଡ କାରଣରୁ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ କମ ହୋଇଥାଏ |

ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏନାହିଁ ଚାରୋଟି ବ୍ଲେଡ :-

ସେହିପରି ଯଦି ଫ୍ୟାନର ବ୍ଲେଡ ଅଧିକ ହୁଏ, ତେବେ ପବନ ଭଲ ପବନ ଦେଇପାରେ ନାହିଁ | ଅଧିକ ବ୍ଲେଡ ଦ୍ୱାରା ମୋଟର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାପ ଅଧିକ ପଡିଥାଏ | ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ପାଗ ଗରମ ହୋଇଥାଏ, ଏହି କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ୩ ଟି ବ୍ଲେଡ ଠିକ ହୋଇଥାଏ | ସେହିପରି ଥଣ୍ଡା ଦେଶ ଭଳି ଆମେରିକା, କାନାଡାରେ ଫ୍ୟାନର ବ୍ୟବହାର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଭାବରେ କରାଯାଇଥାଏ | ସେଠାରେ ଏସି ଅଧିକ ଚାଲିଥାଏ | ଫ୍ୟାନ କେବଳ ଏହି ଥଣ୍ଡା ପବନକୁ ରୁମରେ ଖେଳାଇବାପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ |

ଅପରପକ୍ଷେ, ଭାରତର ସମସ୍ତେ ଏସି ଆଣିବାପାଇଁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥାନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ଗରମକୁ ଦୂର କରିବାପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ଫ୍ୟାନ ହିଁ ହୋଇଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାପାଇଁ ଏଥିରେ ୩ ଟି ବ୍ଲେଡ ଲଗାଯାଇଥାଏ | ଏହାର ଗୋଟିଏ ଫାଇଦା ଏହା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ଯେ ୩ ଟି ବ୍ଲେଡ ଲାଗିଥିବା କାରଣରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ କମ ହୋଇଥାଏ | ଏହାସହିତ ଏହା ଅଧିକ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ କରେନାହିଁ | ବ୍ଲେଡ କମ ରହିଥିବାରୁ ଏହା ବିଦ୍ୟୁତ ମଧ୍ୟ କମ ନେଇଥାଏ |

ବାସ ଏହି ସବୁ କାରଣ ପାଇଁ ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ୩ ଟି ବ୍ଲେଡ ଥିବା ଫ୍ୟାନ ହିଁ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ହୁଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *