ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ : ୨୦୧୧ର ବିଶ୍ଵକପକୁ ନେଇ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର କହିଲେ ଏହି ବଡ କଥା

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ପୂର୍ବ ସଲାମୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛନ୍ତି। କ୍ରିକେଟର ଗତିବିଧିରେ ନିଜର ମନ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତି।

ସେ ୨୦୧୧ ବିଶ୍ଵକପରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନିଭାଇଥିଲେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ଦଳ ବିଜୟ ହୋଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର(୨ ଏପ୍ରିଲ)କୁ ଏହି ଟାଇଟଲ ଜିତିବାକୁ ୧୦ବର୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ ହୋଇଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ଯତୀତ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ନେଇ କାହିଁକି ଏତେ ଅଧିକ ଉତ୍ସୁକ ଅଛନ୍ତି। ବିଶ୍ଵକପକୁ ଜିତାଇଥିବା ଗମ୍ଭୀର ନାୟକ ଥିଲେ ଓ ସେ ୯୭ରନର ଭଲ ଇନିଙ୍ଗ୍ସ ଖେଳିଥିଲେ।

ତତ୍କାଳୀନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ନଟଆଉଟ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ କରି ଓ ଏକ ଛକା ମାରି ଦଳକୁ ଜିତାଇଥିଲେ। ଗମ୍ଭୀର କହିଲେକି ଲାଗୁନାହିଁକି ଏହା କାଲିକାର କଥା। ଅତିକମରେ ମୋ ସହିତ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦ବର୍ଷ ହୋଇସାରିଲାଣି। ମୁଁ ଏମିତି ବ୍ୟକ୍ତି ନୁହେଁ ଯିଏକି ପଛକୁ ବୁଲି ଅଧିକ ଦେଖିଥାନ୍ତି।

ଅବଶ୍ୟ ଏହା ଏକ ଗର୍ବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାର ସମୟ ଆସିଛ। ସମ୍ଭବତଃ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର ସମୟ ଆସିଛି।’ କିନ୍ତୁ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିୟରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦିନକୁ ନେଇ କିପରି ଜଣେ ଉଦାସୀନ ହୋଇପାରିବ? ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ୨୪୨ମ୍ୟାଚରେ ୧୦୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିବା ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତିଯେ,’ମୁଁ ଏମିତି ଅଟେ।

୩୯ବର୍ଷର ଗମ୍ଭୀର ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତିଯେ ଅତୀତର ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହୀ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଖେଳାଳିମାନେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜର ଦାୟିତ୍ଵକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପାଳନ କରିଥିଲେ।

ବିଶ୍ଵ ଟି-୨୦ ୨୦୦୭ ଫାଇନାଲରେ ଭାରତର ବିଜୟ ସମୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍କୋର କରିଥିବା ଗମ୍ଭୀର କହିଲେ,’ ୨୦୧୧ରେ ଆମେ ଏମିତି କିଛି କରିନଥିଲୁ, ଯାହା ଆମକୁ କରିବାର ନଥିଲା। ଆମକୁ ବିଶ୍ଵକପ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଚୟନ କରଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଆମକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ କେବଳ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇନଥିଲା, ଆମେ ଜିତିବା ପାଇଁ ଖେଳିଥିଲୁ। ସେ କହିଲେକି,” ମୋ ପାଖରେ ଏମିତି କୌଣସି ଭାବନା ବଞ୍ଚିନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *