ଆଜିଠୁ ବଦଳିବ ଏହି ସବୁ ନିୟମ, ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ ଉପରେ ପଡିପାରେ ବଡ ପ୍ରଭାବ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ଏଭଳି ଅନେକ ନିୟମ ବଦଳୁଛି, ଯାହା ଆମର ଆଉ ଆପଣଙ୍କର ପକେଟ କାରବାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ | ଏହିପରି କେତେକ ନୂତନ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେଉଛି | ଏଥିପାଇଁ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆପଣ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବା ଉଚିତ |

PF ସୁଧ ଉପରେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ :-

ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ PF ଉପରେ ସୁଧରୁ ଆୟ ଯଦି ବାର୍ଷିକ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାଉପରେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗିବ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପିଏଫରେ ଏମ୍ପ୍ଲୋୟରଙ୍କର କୌଣସି ଅବଦାନ ନଥାଏ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ରିହାତି ସୀମା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ | ତେବେ ଏତେ ସୁଧ ପାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ ଅଧିକ ଦରମା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ୟାଲେରୀ ପାଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବନାହିଁ |

ଅଦରକାରୀ ହୋଇଯିବ ପ୍ୟାନ :-

ଆପଣ ଯଦି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ନିଜ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅବୈଧ ହୋଇଯିବ | ତେଣୁ ଏହାକୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ରାତି ୧୨ ଟା ବାଜିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ପ୍ରି-ଫିଲଡ ITR ଫର୍ମ :-

ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ଅର୍ଥାତ ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ରିହାତି ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ୟାନର ଆଧାର ଉପରେ ଏକ ପ୍ରି-ଫିଲଡ ITR ଫର୍ମ ହାସଲ କରିବେ | ସେଥିରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୟାଲେରୀ ଆଦିର ବହୁତ ବିବରଣୀ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ପୂରଣ ହୋଇଥିବ |

ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା :-

ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖ ରୁ ଦେଶରେ ୭୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିଆଯିବ | ସେହି ବୃଦ୍ଧମାନେ, ଯେଉଁମାନେ ପେନସନ କିମ୍ବା ସୁଧରୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବନାହିଁ | ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାରୁ ଏହି ରିହାତି କେବଳ ସେତେବେଳେ ମିଳିବ, ଯେତେବେଳେ ସୁଧର ଆୟ ସେହି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଉପାର୍ଜନ କରାଯାଉଥିବ, ଯେଉଁଥିରେ କି ପେନ‌ସନ ଆସୁଥିବ |

ଇ-ୱେ ବିଲ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ :-

ଦେଶରେ ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ B2B କାରବାର ପାଇଁ ଇ-ୱେ ବିଲ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଯିବ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର କାରବାର ବାର୍ଷିକ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସୀମା ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା |

LTC ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଛାଡ :-

କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ରିହାତି ଦେବାପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ୨୦୨୧ ବଜେଟରେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ LTC ଅଧୀନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ କ୍ୟାଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫ୍ରି ହେବ | ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ |

ରିଟର୍ନ ନ ହେବା ଉପରେ ଡବଲ ଟିଡିଏସ :-

ବଜେଟ ୨୦୨୧-୨୨ରେ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ନିଜର ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରୁନାହାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିପୋଜିଟ ଉପରେ TDS ର ଦୁଇଗୁଣ ହାର ଲାଗିବ | ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ହେଲା ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆୟକରର ଅଧୀନରେ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ମଧ୍ୟ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ନକଲେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିପୋଜିଟ ଉପରେ ଦ୍ୱିଗୁଣ TDS ଲାଗିବ |

ପୁରୁଣା ଚେକବୁକ ଚଳିବନାହିଁ :-

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ପୁରୁଣା ଚେକବୁକ, IFSC କୋଡ ଇତ୍ୟାଦି ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ଇନଭ୍ୟାଲିଡ଼ ହୋଇଯିବ | ଏଥିରେ ଡେନା ବ୍ୟାଙ୍କ, ବିଜୟା ବ୍ୟାଙ୍କ, ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ କମର୍ସ, ୟୁନାଇଟେଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ,ଆନ୍ଧ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ, କର୍ପୋରେସନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ରହିଛି | ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ମିଶ୍ରଣ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ପରଠାରୁ ଏମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ଚେକବୁକ ଚଳିବନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *