WHO ର କରୋନା ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ହେଲା ଲିକ, କହିଲା କିପରି ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିଲା ଏହି ଖତରନାକ ଭାଇରସ

କରୋନା ଭାଇରସର ସୃଷ୍ଟି କିପରି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କିଭଳି ଭାବେ ଏହି ଭାଇରସ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା, ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଟିମ ଚୀନ ଯାଇଥିଲା | ଏଠାରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଟିମ କରୋନା ବ୍ୟାପିବାର କାରଣ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ସେହିପରି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଟିମ ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ସେଥିରେ ଏହି ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଚମଗାଦଢ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଚୀନର ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ଲିକ ହୋଇଯାଇଛି | ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି କଥାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଯେ ଚମଗାଦଢଠାରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜୀବ ପାଖକୁ ଗଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଠାରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ସେହିପରି ଲ୍ୟାବରୁ ଏହି ଭାଇରସ ଲିକ ହେବା ଉପରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ଲ୍ୟାବରୁ ଲିକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ ଅଟେ |

ଏହିପରି ଭାବେ ବ୍ୟାପିଲା କରୋନା :-

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାର ଚାରୋଟି ଦୃଶ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ଚମଗାଦଢ ଠାରୁ କୌଣସି ଅନ୍ୟ ପ୍ରଣୀଠାରେ ବ୍ୟାପିଲା ଏବଂ ସେଠାରୁ ଏହା ମଣିଷମାନଙ୍କ ଭିତରେ ବ୍ୟାପିଲା | ଚମଗାଦଢଠାରୁ ସିଧାସଳଖ ମଣିଷକୁ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ ଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୋଲ୍ଡ ଚେନ ଫୁଡ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | କିନ୍ତୁ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା କମ ଅଟେ |

ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ଏପି WHO ର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ରିପୋର୍ଟ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇଛି | WHO ର ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ଆଶା ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଅନେକ ଉତ୍ତର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଟିମ ଲ୍ୟାବ ଲିକର ଧାରଣା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟକୁ ଜାରି କରିବାରେ କଥିତ ଭାବରେ ଡେରି କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଯେ ଚୀନ ପକ୍ଷ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି | ଯାହାଫଳରେ ତା’ଉପରେ କରୋନା ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ତେବେ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇ WHO ର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟକୁ ଜାରି କରାଯିବ | କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏପି ହାତରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଲାଗିଛି | କିନ୍ତୁ ହୋଇପାରେ ଯେ ରିପୋର୍ଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଜଣେ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି, ଯିଏକି WHO ର ଜେନେଭା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିବାର ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି | କରୋନାର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଚୀନ ଦେଶରୁ ହିଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ ଚୀନ ଏହି ମାମଲାକୁ ଦବାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଚୀନର ଏହି ଭୁଲ କାରଣରୁ ଏହି ଭାଇରସ ସାରା ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଭାଇରସ କବଳରେ ଆସି କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଛି | ଦୁଃଖର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିଚାଲିଛି | ଯେପରି ଭାବେ ଏହି ଭାଇରସ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି, ତାକୁ ଦେଖି ଲାଗୁଛି ଯେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଭାଇରସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *