ଏ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ କମ ଉଚ୍ଚତା ଥିବା ଓକିଲ,ହାଇଟ ହେଉଛି ୩ ଫୁଟ ୧୧ ଇଞ୍ଚ,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ

ସମାଜର କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବଡ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି | ସେମାନେ ରଙ୍ଗ, ଜାତି, ଧର୍ମ, ଓଜନ, ହାଇଟ ଇତ୍ୟାଦି ଜିନିଷକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିହାସ କରନ୍ତି | ବରଂ ଏହା ଏପରି ହେବା ଉଚିତ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକୁ ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ | ଭଗବାନ କାହାକୁ କିପରି ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି, ତାକୁ ନେଇ କମେଣ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜାବର ଜଲନ୍ଧର ରାମମଣ୍ଡୀରେ ରହୁଥିବା ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ହରବିନ୍ଦର କୌର ଛଦ୍ମନାମ ରୁବିଙ୍କୁ ହିଁ ନିଅନ୍ତୁ | ହରବିନ୍ଦରଙ୍କ ହାଇଟ ୩ ଫୁଟ ୧୧ ଇଞ୍ଚ ଅଟେ | ତାଙ୍କର ଛୋଟ ଅବସ୍ଥା କାରଣରୁ ସ୍କୁଲ, ମୋହାଲା, ପବ୍ଲିକ ପ୍ଲେସ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କୁ ବାଟ ଉପହାସ କରାଯାଇଥିଲା | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ବହୁତ ଗୁଡିଏ ଖରାପ କମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜକୁ ଏସବୁରୁ ଡିମୋଟିଭେଟ ହେବାକୁ ଦେଲେ ନାହିଁ | ବରଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଫଳତାରେ ପହଞ୍ଚି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଟି ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ |

୩ ଫୁଟ ୧୧ ଇଞ୍ଚ ହରବିନ୍ଦର ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜାବର ଜଲନ୍ଦର କୋର୍ଟରେ ଆଡଭୋକେଟ ଅଛନ୍ତି | ସେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ କମ ହାଇଟର ଓକିଲ ଅଟନ୍ତି | ହରବିନ୍ଦରଙ୍କ ପିଲାଦିନ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା | ତାଙ୍କର ଫିଜିକାଲ ଗ୍ରୋଥ ହୋଇପାରୁ ନଥିଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ବାପାମା ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଇଥିଲେ, ଔଷଧ ଖୁଆଇଥିଲେ, ମେଡ଼ିଟେସନ କରାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ବି ଫାଇଦା ମିଳିନଥିଲା |

ହାର୍ବିନ୍ଦର ପିଲାଦିନରୁ ଜଣେ ଏୟାର ହୋଷ୍ଟେସ୍ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନିଜର କମ ହାଇଟ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା | କମ ହାଇଟ କାରଣରୁ ହରବିନ୍ଦରଙ୍କୁ ଏତେ ଗାଳିଗୁଲଜ ଶୁଣିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଯେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ତେବେ, ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ପ୍ରକୃତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସେତେବେଳେ ଆସିଲା, ଯେତେବେଳେ ସେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶେଷ କରିବା ପରେ ମୋଟିଭେସନାଲ ଭିଡିଓ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ |

ଏହି ଭିଡିଓଗୁଡିକ ଦେଖିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଆସିଲା | ସେ ନିଜକୁ ଯେପରି ଅଛନ୍ତି ସେପରି ଗ୍ରହଣ କରିନେଲେ | ସେ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କିଛି ଭଲ କରି ଦେଖାଇବେ | ତା’ପରେ କଲେଜ ଜୀବନରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଟିକିଏ ସହଜ ହୋଇଗଲା | ସେ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ପରିଶେଷରେ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା ଏବଂ ସେ ଜଣେ ଆଡଭୋକେଟ ହୋଇଗଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଜ ମଧ୍ୟ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ହରବିନ୍ଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଯେତେବେଳେ ବାହାରେ ଥାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଜାଣିନଥିବା ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଛୋଟ ପିଲା ପରି ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଅନେକ ଥର ତ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ପିଲା ଭାବି ହାତରେ ଟଫି-ଚକୋଲେଟ ଦେଇଦିଅନ୍ତି | ଥରେ କୋର୍ଟ ରୁମରେ ପାଠକ ଓକିଲମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଛୋଟ ଝିଅକୁ ଓକିଲଙ୍କ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଇ କାହିଁକି ନେଇଆସିଛ ? ପରେ ତାଙ୍କ ସହ ଥିବା ଓକିଲମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଇଏ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଓକିଲ ଅଟନ୍ତି |

ହରବିନ୍ଦର ଜଲନ୍ଦର କୋର୍ଟରେ କ୍ରିମିନାଲ କେସ ଲଢ଼ନ୍ତି | ସେ ଗତ ବର୍ଷ ହିଁ LLB ପୁରା କରିଥିଲେ | ୨୩ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ତାଙ୍କୁ ‘ବାର କାଉନସେଲିଂ ଅଫ ପଞ୍ଜାବ ଆଣ୍ଡ ହରିୟାଣା’ ଦ୍ୱାରା ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଏନରୋଲମେଣ୍ଟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ସେ ଜଣେ ଓକିଲଙ୍କ ଚାକିରି କରିବା ସହିତ ଯ୍ୟୁଡ଼ିସିଆଲ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *