ଛାନିଆ ହେଲେ ଚାଇନା ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ : ଆସନ୍ତା ଦୁଇ-ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ଆସୁଛି ଆଉ ତିନୋଟି ରାଫେଲ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଭାରତ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ରହିଛି | ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା (IAF) ର ଶକ୍ତି ବଢାଇବାପାଇଁ ୧୨ ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ଭାରତକୁ ଆସୁଛି | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ଦୁଇ-ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ଯୁଦ୍ଧ ରାଫେଲ ବିମାନ ଅମ୍ବାଲାରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏହା ପରେ ଏପ୍ରିଲ ମାସର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ୮ ରୁ ୯ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ରାଫେଲ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ |

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଟିମ ତିନୋଟି ରାଫେଲକୁ ଅମ୍ବାଲାକୁ ନେବା ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତିନୋଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ପରିବହନ ୩୦ କିମ୍ବା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ୧୧ ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି ଏବଂ ଅମ୍ବାଲା ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନରେ ସାମିଲ ଅଛି | ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟେକନିକରୁ ସଜ୍ଜିତ ଏହି ୧୦ ଟି ରାଫେଲ ବିମାନର ଯୋଗ ସହିତ ସେନାର ରାଫେଲର ସଂଖ୍ୟା ବଢି ୨୧ ହୋଇଯିବ |

ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ସିଧାସଳଖ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଉଡ଼ି ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ | ଏହି ବିମାନରେ ଇନ୍ଧନ ବାୟୁ ମଧ୍ୟରେ ଭରାଯିବ | ଏହା ପରେ ଏପ୍ରିଲ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଚାଳିଶ ଦିନରେ ଆଠରୁ ନଅଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଟ୍ରେନର ଭର୍ସନ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ |’

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୬ ରେ ୩୬ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ୫୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଅର୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ରାଫେଲର ଡେଲିଭରି ପୁରା ହୋଇଯିବ | ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟରୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ରାଫେଲ ସାମିଲ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଆସିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ହିଁ ଏମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଂଚଳରେ ଚାଇନା ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା |

ରାଫେଲର ସେକେଣ୍ଡ ସେଟ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଭାରତ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​| ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ ରାଫେଲ ଜେଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆଟାକ, ସମୁଦ୍ର ଆକ୍ରମଣ, ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ସହିତ ଅନେକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥିଲା | ଫାଇଟର ଜେଟ ରାଫେଲ ଲଙ୍ଗ ରେଞ୍ଜ ମେଟେରର ଏୟାର ଟୁ ଏୟାର ମିସାଇଲ ପରିବହନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ | ଭାରତ ଏହି ଜେଟ ଦ୍ୱାରା ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନକୁ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା କରିବା ଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି | ଏହା ହାମର ମିସାଇଲ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *