୩ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ହେଲମେଟ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଏହାର ବିଶେଷ ଗୁଣ

କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ହେଲମେଟ କେଉଁଟି ଅଟେ ? ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ | ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଲକ୍ହିଡ ମାର୍ଟିନ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଫାଇଟର ଜେଟ F-35 ର ହେଲମେଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ହେଲମେଟ ଅଟେ | ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ |

ସୁପରକାରର ମୂଲ୍ୟରେ କେବଳ ହେଲମେଟ :-

କେବଳ ସୁପରକାରର ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ହେଲମେଟର ବିଷୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ଏୟାରଫୋର୍ସର ଚିଫ ଅଫ ଷ୍ଟାଫ ଜେନେରାଲଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା, ସେତେବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ, ‘ଫାଇଟର ଜେଟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଉଥିବା ପାଇଲଟଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ଏହି ହେଲମେଟ ହୋଇନଥାଏ ବରଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ପରି ଅଟେ | ଏହା ଯେକୌଣସି ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରର ଧାରଣା ପରି, ଯାହା ପାଇଲଟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ |’

ଏହି ଚମତ୍କାର ଫିଚର୍ସ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ :-

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ F-35 ହେଲମେଟରେ ମାଉଣ୍ଟେଡ ଡିସପ୍ଲେ ସିଷ୍ଟମ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପାଇଲଟକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିଥାଏ | ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ମିଶନ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜରୁରୀ ଖବର ତାଙ୍କ ହେଲମେଟ ହିଁ ଦେଇଥାଏ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ହେଲମେଟ ଏୟାର ସ୍ପିଡ, ଜେଟର ଉଚ୍ଚତା, ଟାର୍ଗେଟର ସୂଚନାଠାରୁ ନେଇ ସବୁପ୍ରକାରର ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥାଏ |

ବାହାରର କୋଳାହଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ ପ୍ରଭାବହୀନ :-

ଯେପରି ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଚଲାଇବା ସମୟରେ ହେଲମେଟ ଆମ ମୁଣ୍ଡକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ, ଠିକ ସେହିପରି ଜେଟ ହେଲମେଟ ମଧ୍ୟ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଅଚାନକ ମୋଡ ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଲାଗିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଭୟଙ୍କର ଆଘାତ ହେବାର ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଜେଟ ବହୁତ ଧ୍ୱନି କରେ | କିନ୍ତୁ ହେଲମେଟ କାରଣରୁ ପାଇଲଟଙ୍କ ଉପରେ ଜେଟ ଏବଂ ବାହାରର ଶବ୍ଦର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ହେଲମେଟରେ ମାଇକ ଏବଂ ହେଡଫୋନ ଭଳି ଫିଚର୍ସ ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ଯାହା ପାଇଲଟଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ବେସ ସହିତ କନେକଟ କରି ରଖିଥାଏ |

ସନ ଭାଇଜର ଏବଂ ନାଇଟ ଭିଜନ ଭଳି ଫିଚର୍ସ :-

ଏହି ହେଲମେଟରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସପ୍ଲାଇ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି | ସେହିପରି କିଛି ହେଲମେଟରେ ତ ଏପରି ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସନ ଭାଇଜର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାଫଳରେ ପାଇଲଟକୁ ସନଗ୍ଲାସେସ ଆବଶ୍ୟକ ପଡେନାହିଁ | ଏହି ସମୟରେ ଯେଉଁ ହେଲମେଟ ଆସୁଛି, ତାହା ମାଉଣ୍ଟେଡ ଡିସପ୍ଲେ, ନାଇଟ ଭିଜନ ସପୋର୍ଟ ଏବଂ ଏହିପରି ଅନେକ ଟେକନିକ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ଆସୁଛି | ଏହି ହେଲମେଟଗୁଡିକ ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଛି ଯେ ପାଇଲଟ ଯେକୌଣସି ଦିଗରେ ସହଜରେ ଦେଖିପାରିବେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *