ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଚାଇନାର କରୋନା ଟୀକା କାରବାର, କିନ୍ତୁ ଡ୍ରାଗନର ଯୋଜନା ହେଲା ବିଫଳ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଗତ ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବୁହାନରେ କରୋନୋ ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଅକ୍ଷମ ରହିବା ତଥା ଏହି ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ତଥା ତା’ର ଉତ୍ସ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଲୁଚାଇଥିବାରୁ ଚୀନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇଆସୁଛି | ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଡ ଲି ୱେନଲିଆଙ୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ସମାଲୋଚନାର ଏକ ନୂଆ ଢେଉ ବ୍ୟାପିଗଲା | ଡକ୍ଟର ଲି ୱେନଲିଆଙ୍ଗ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ, ଯିଏକି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଦୁନିଆକୁ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ |

ଟୀକା କୂଟନୀତିର ସାହାରା ନେଉଛି ଚୀନ :-

କୋଭିଡ -୧୯ କୁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ବିସ୍ତାର କରିବା ଏବଂ ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଲୁଚାଇବା ପରେ ଚୀନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ‘ଟିକା କୂଟନୀତି’ର ସାହାରା ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି | ଭାଇରସ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ଭାଇରସ ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇଥିଲା | ଏହି କାରଣରୁ, ଚୀନ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ପୂର୍ବରୁ ଟିକା ଉପରେ ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ କରିପାରିଥିଲା |

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ ସରକାର ନିଜର ଟିକା କୂଟନୀତି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଶୁଭେଚ୍ଛାକୁ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଲା ଯେ ସେ ନିଜର ଘରୋଇ ଟିକା ଅଭିଯାନରେ ମଧ୍ୟ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପଛାଇ ନଥିଲା | ଚୀନ ଘରୋଇ ସ୍ତରରେ ଦେଇଥିବା କୋଭିଡ – ୧୯ ଟୀକା ଅପେକ୍ଷା ଆହୁରି ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଟିକାର ଡୋଜ ରପ୍ତାନି କରିଛି | ଫେବୃଆରୀ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ ଅତି କମରେ ୪୬ ମିଲିୟନ କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ଏବଂ ଟିକାର ଉପାଦାନ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ରପ୍ତାନି କରିଥିଲା | ଚୀନ ସରକାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି |

ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଟିକା କାରବାର ?

କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିନିଯୋଗ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ଦେଶମାନେ ଚୀନ କରୋନା ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆକୁ ଚୀନ କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ସହିତ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବାକୁ ଚୀନ ଯୋଜନା କେବଳ ଟିଲିଜିମ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା | ଚୀନ ନିଜର ‘ ନରମ ଶକ୍ତି ‘କୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକାର ବ୍ୟବହାର କାରବାର ତଥା ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ପାଇଁ କରୁଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ଦେଶ ଟିକା ପାଇ ଚୀନ ପାଖରେ ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଯିବେ |

ସିଙ୍ଗାପୁର ସ୍ଥିତ ୟୁସୁଫ ଇସ୍ହାକ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଦ୍ୱାରା ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ କାଗଜରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଚୀନ ନିଜର ଆଞ୍ଚଳିକ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଟିକାର ଦାନକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖିଛି | ଏହି ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ଭଳି ବିବାଦିତ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବିଷୟ ପ୍ରମୁଖତା ସହିତ ସାମିଲ ରହିଛି |

ଏହା ହେଉଛି ଡ୍ରାଗନ ଯୋଜନା :-

ଚୀନ ବ୍ରାଜିଲକୁ ଟୀକାର ୪୬ ମିଲିୟନ ଡୋଜ ଏବଂ ତୁର୍କୀକୁ ୫୦ ମିଲିୟନ ଡୋଜ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଛି | ‘କ୍ୟାନସିନୋ ବାୟୋଲୋଜିକ୍ସ’ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ସେନାର ସହାୟତାରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି | ଏହାସହିତ ମେକ୍ସିକୋକୁ ଟୀକାର ୩୫ ମିଲିୟନ ଡୋଜ ପଠାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ରହିଛି |

ଚୀନ ଟୀକା ନେଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପିଏମ କରୋନା ପଜିଟିଭ :-

ଟିକାକୁ ବିଶ୍ୱ ଜନ-ସାମଗ୍ରୀ କରିବାକୁ ନିଜ ଚେଷ୍ଟା ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୯ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି କହିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଚୀନ କରୋନା ଭାଇରସ ଟୀକା ନେବାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ହିଁ କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛନ୍ତି |

ବ୍ରାଜିଲରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି ଟୀକାର ପରୀକ୍ଷଣ :-

ଚୀନ ଟୀକାର ପରୀକ୍ଷଣ ବ୍ରାଜିଲରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି | ବ୍ରାଜିଲର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପରିଣାମକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାକୁ ଦେଉନାହାନ୍ତି | ଚୀନ ପାରଦର୍ଶିତାର ଏହି ଅଭାବ ପୁଣି ଆଉ ଥରେ ରହସ୍ୟକୁ ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି |

କାମ୍ବୋଡିଆ ଦଖାଇଲା ଆଇନା :-

ଜାତିସଂଘ ସମର୍ଥିତ କୋଭାକସ ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାର ଏକ ମିଲିୟନ ଡୋଜ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା କମ୍ବୋଡିଆକୁ ମିଳିବାର ଥିଲା | କିନ୍ତୁ କାମ୍ବୋଡିଆ ପୁଣିଥରେ କହିଛି ଯେ ସେ ଚୀନ‌ର ସିନୋଭାକ ଟିକାର ବ୍ୟବହାର କରିବ ନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *