ଯମରାଜଙ୍କର ଘର ହେଉଛି ସୌରମଣ୍ଡଳର ଏହି ଗ୍ରହ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଚାରିପଟରେ ଥରେ ବୁଲିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ୨୪୮ ବର୍ଷ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଗ୍ରହ ବିଷୟରେ

ପ୍ଲୁଟୋ ଗ୍ରହକୁ ‘ଯମ ଗ୍ରହ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଗ୍ରହ ସହିତ ଅନେକ ଅଜବ ପ୍ରକାରର ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ କଥା ଯୋଡି ହୋଇଛି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଯମ ଗ୍ରହର ନାମ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ଗ୍ରହଟି ବହୁତ ଦୂରରେ ଏବଂ ଏହାର ଆବିଷ୍କାର ୧୮ ଫେବୃଆରୀ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ କରାଯାଇଥିଲା | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଗ୍ରହର ଆବିଷ୍କାର ଭୁଲରେ ହୋଇଥିଲା | ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ କ୍ଲାଇଡ ଡବ୍ଲୁ, ଟୋମ୍ବାଘ ‘ପ୍ଲାନେଟ ଏକ୍ସ’ ନାମକ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଗ୍ରହକୁ ଖୋଜୁଥିଲେ | ଜୋ ୟୁରେନମ (ଅରୁଣର ଗ୍ରହ) ଏବଂ ନେପ୍ଟୁନ (ବରୁଣ ଗ୍ରହ) ର କକ୍ଷପଥରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗ୍ରହ ଦେଖାଗଲା |

ସେହିପରି ଯେତେବେଳେ ଏହି ଗ୍ରହକୁ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହାର ନାମ ପ୍ଲୁଟୋ ନଥିଲା | ଏହି ଗ୍ରହକୁ ଏହି ନାମ ଲଣ୍ଡନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ସ୍କୁଲରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ଭେନେଶିଆ ବର୍ନ ଦେଇଥିଲେ | ପ୍ଲୁଟୋ ଗ୍ରହକୁ ପ୍ଲୁଟୋ ନାମ ଦେବା ପଛରେ ଯେଉଁ ତର୍କ ଦେଇଥିଲେ, ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ରୋମରେ ଅନ୍ଧକାରର ଦେବତାଙ୍କୁ ପ୍ଲୁଟୋ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ ଅନ୍ଧାର ହିଁ ରହିଥାଏ | ତେଣୁ ଏହାର ନାମ ପ୍ଲୁଟୋ ରଖାଗଲା | ଏହି ନାମକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବାରୁ ଏହି ଝିଅକୁ ସେହି ସମୟରେ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଭେନେଶିଆ ବର୍ନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସ୍ୱରୂପ ପାଞ୍ଚ ପାଉଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଯାହା ଆଜିର ହିସାବରେ ପ୍ରାୟ ୪୯୯ ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ |

ପ୍ଲୁଟୋ ଗ୍ରହ ସହିତ ଜଡିତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା :-

୧ – ପ୍ଲୁଟୋକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଥରେ ବୁଲିବାପାଇଁ ୨୪୮ ବର୍ଷ ଲାଗିଯାଇଥଏ |

୨ – ଏହି ଗ୍ରହରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୃଥିବୀ ତୁଳନାରେ ୬.୪ ଦିନ ସହିତ ସମାନ ହୋଇଥାଏ |

୩ – ଏହି ଗ୍ରହରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରାୟ ୧୫୩ ଘଣ୍ଟା ସହିତ ସମାନ ହୋଇଥାଏ |

୪ – ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପ୍ଲୁଟୋରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଲାଗିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ କି ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପୃଥିବୀରେ ଆଠ ମିନିଟ ଏବଂ ୨୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚେ | ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଗ୍ରହ ବହୁତ ଦୂରରେ ଅଛି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏତେ ସମୟ ଲାଗିଯାଏ |

୫ – ପ୍ଲୁଟୋ ଗ୍ରହରେ ବରଫ ରହିଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ପାଣିର ପରିମାଣ ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ମହାସାଗରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ରହିଛି | ଏହାର ପୃଷ୍ଠରେ ବହୁତ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ରହିଛି |

୬ – ତାପମାତ୍ରା କମ ହେବା କାରଣରୁ ଏହି ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଏହି ଗ୍ରହର ଭୂପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ମାଇନସ ୨୩୩ ରୁ ମାଇନସ ୨୨୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରହିଥାଏ |

୭ – ପ୍ଲୁଟୋ ଗ୍ରହକୁ ସୌରମଣ୍ଡଳର ସମସ୍ତ ଗ୍ରହ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଗ୍ରହ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ୨୦୦୬ ପରେ ଏହାକୁ ଏହି ତାଲିକାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବୋୖନେ ଗ୍ରହଗୁଡିକର ତାଲିକାରେ ଆସିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *