ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚାଲାଣ କଟିବ ନାହିଁ, କେବଳ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେଖାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଚଳିବ,ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ନିୟମ ବିଷୟରେ

ଯେକୌଣସି ଗାଡିକୁ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ରହିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଅନେକଥର ଚେକିଂ ସମୟରେ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ନଥିଲେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଆପଣଙ୍କର ଚାଲାଣ ମଧ୍ୟ କାଟି ଦେଇଥାନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକାଂଶ ମାମଲାରେ ଏହା ହେଉଛି ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଥାଏ, ଅଛି ସେ ଏହାକୁ ସାଥିରେ ଆଣିବାକୁ ଭୁଲିଯାଇଥାଏ |

ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପରିବହନ ବିଭାଗ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ନେଇ ଆସୁଛି | ଏହା ଅଧୀନରେ, ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିଦିଆଯିବ | ଏହା ପରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ଥିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଚାଲାଣ କଟିବନାହିଁ | ଅର୍ଥାତ ଆପଣ ଟ୍ରାଫିକ ପୋ-ଲି-ସକୁ ନିଜର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବଦଳରେ ନିଜର ଆଧାରକାର୍ଡ଼ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇ ପାରିବେ |

ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ୟୁପି ସରକାର ସଫ୍ଟୱେୟାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିୟମକୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇନାହିଁ | ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି | ଏହି ସୁବିଧା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷଠାରୁ ମିଳିପାରେ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖି ଏମଭି ଆକ୍ଟ ଅଧୀନରେ ଜରିମାନା ରାଶିକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି କାରଣରୁ, ଛୋଟରୁ ଛୋଟ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ମଧ୍ୟ ଅତି କମରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି |

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାଂଶ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଚାଲାଣ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନଥିବା କାରଣରୁ କରାଯାଇଥାଏ | ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ତ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେବାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି | ବାସ ଏହି କାରଣରୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଛି |

ସହାରନପୁରର ସହକାରୀ ପରିବହନ ଅଧିକାରୀ କୁଲଦୀପ ସିଂ ଏହି ନୂତନ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଯୋଡ଼ିବାପାଇଁ କାମ କରୁଛି | ଏହା ପୁରା ହେବାପରେ ଆଧାରକାର୍ଡ ହିଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସର ବିକଳ୍ପ ହୋଇଯିବ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପରେ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଧାରକାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରାଯିବ |

ଏହାର ଗୋଟିଏ ଫାଇଦା ଏହା ହେବ ଯେ ଆପଣ ଆଧାରକାର୍ଡରୁ ହିଁ ଘରେ ବସି ନକଲ ଆରସି, ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଭଡା, କ୍ରୟ ଚୁକ୍ତି କିମ୍ବା ସମାପ୍ତିର ସୁପାରିଶ ପତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ମଗାଇପାରିବେ | ତେବେ ଏହି ନୂତନ ସୁବିଧା ଦ୍ୱାରା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭ ହେବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *