ବିନା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ମିଳୁଛି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଲୋନ, ଜାଣନ୍ତୁ ସୁଧ ଏବଂ ପ୍ରୋସେସିଂ ଫିସ ସହିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନାବଳୀ

ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୋଟ ବିଜନେସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହାରରେ ସୁନା ଋଣ ଅଫର ଦେଉଛି | ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ସୁନା ଋଣ ଅଫର ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଆବେଦନ କରାଯାଇପାରିବ | ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସରଳ ଅଟେ | ବାସ୍ତବରେ, ସୁକ୍ଷ୍ମ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ (MSME) ସ୍ତରର ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଏସବିଆଇ ଏହି ସୁନା ଋଣ ଦେଉଛି |

ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିବନାହିଁ ଫାଇନାନସିଲ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ :-

ଏସବିଆଇର ଏହି ସୁନା ଋଣ ଅଫରର ଲାଭ ଉଠାଇ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଜର ବିଜନେସକୁ ବଢ଼ିପାରିବେ | ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜିଗତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବ୍ୟତୀତ ଜରୁରୀ ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ନବୀକରଣ, ଉପକରଣ ମରାମତି ପାଇଁ ଲୋନ ନେବାର ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ଅଟେ | ଲୋନ ନେବାପାଇଁ କୌଣସି ଫାଇନାନସିଲ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦେବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିବନାହିଁ | କେବଳ ଗୋଟିଏ ସେଲ୍ଫ-ଡିକଲେୟର୍ଡ଼ ଟର୍ଣ୍ଣଓଭରର ଅନୁମାନ ସବମିଟ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏସବିଆଇ ଟ୍ୱିଟ କରି ଏହି ସୁନା ଋଣ ସ୍କିମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି |

ଋଣର ପରିମାଣ :-

ଏସବିଆଇର ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅତି କମରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇପାରିବ | ମୁଖ୍ୟତଃ ଲୋନ ନେବାର ପରିମାଣ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ |

ସୁଧ :-

ଏସବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ୍ସଟରନାଲ ବେଞ୍ଚମାର୍କ୍ସଠାରୁ ୦.୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ହାରରେ ଏହି ଲୋନ ମିଳିବ | ଏସବିଆଇର ବର୍ତ୍ତମାନର ଏକ୍ସଟରନାଲ ବେଞ୍ଚମାର୍କ୍ସ ଲୋନ ୬.୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଲୋନ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହାର ୭.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ |

ରିପେମେଣ୍ଟ ଅବଧି :-

ଏହି ଲୋନ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ରିପେମେଣ୍ଟ ଅବଧି ୧୨ ମାସ ହେବ | ଏହି ଲୋନ ଉପରେ ପ୍ରିପେମେଣ୍ଟ ପେନାଲ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଅର୍ଥାତ, ଯଦି କେହି ରିପେମେଣ୍ଟର ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲୋନ ସୁଝି ଦେଇଥିବେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପେନାଲ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବନାହିଁ |

ପ୍ରୋସେସିଂ ଫିସ :-

ପ୍ରୋସେସିଂ ଫିସ ଭାବରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ ଉପରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଲୋନ ଉପରେ ପ୍ରୋସେସିଂ ଫିସ ୧,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହେବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *