ପାଗଳ କୁକୁର ଆ-ତ-ଙ୍କ: ସାତ ଛୁଆ ସହ ୧୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ,ଦୁଇ ମାସରେ ୧୬୫୫ ଲୋକଙ୍କୁ କଲାଣି ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ପଠାନକୋଟରେ ଲାବାରିସ କୁକୁରଙ୍କ ଆ-ତ-ଙ୍କ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି|ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଦିନ ମୋହଲ୍ଲା ଚାରି ମରଲା କ୍ୱଟରରେ ଗୋଟିଏ ପା-ଗ-ଳ କୁକୁର ସାତଟି ଛୁଆ ସହ ୧୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ କା-ମୁ-ଡି-ଛି|ସମସ୍ତ ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତ-ଙ୍କୁ ସିଭିଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ଆଣ୍ଟି ରାବିଜ୍ ଇଞ୍ଜେକସନ ଦିଆଯାଇଛି|ଏଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଘରୁ ବାହାରିବାକୁ ଡ-ରୁ-ଛ-ନ୍ତି |

ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ଗଳିରେ ଲାବାରିସ କୁକୁର ଦୈ-ଡେ-ଇ ଦୈ-ଡେ-ଇ କା-ମୁ-ଡୁ-ଛ-ନ୍ତି|ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଦିନ ହସ୍ପିଟାଲରେ କୁ-କୁ-ର କା-ମୁ-ଡ଼ା ୮୦ କେ-ସ ଆସିଥିଲା|ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ପ୍ରତିଦିନ ୪୦ ଜଣ ଲାବାରିସ କୁକୁରର ଶି-କା-ର ବ୍ୟକ୍ତି ଆସିଥାନ୍ତି|ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଆସିଥିବା ପାଖାପାଖି ୫୦ ଲୋକ ସହରୀ ଅଞ୍ଚଳର |ଏହାସହ ସୁଜାନପୁର,ବଧାନି,ନରୋଟ,ଜୈମଲ ସିଂ,ଘରୋଟା,ଜୁଗିୟାଲ,ଶାହପୁର କଣ୍ଡିରୁ ମଧ୍ୟ କେ-ସ୍ ଆସିଛି|

ପଠାନକୋଟରେ ପୂର୍ବ ଦୁଇମାସରେ ୧୬୫୫ ଲୋକ ଲାବାରିସ କୁକୁର କା-ମୁ-ଡ଼ା-ରେ ଆ-କ୍ରାନ୍ତ|ଏହି ସଂଖ୍ୟା କେଵଳ ସିଭିଲ ହସ୍ପିଟାଲର , ଯେଉଁମାନେ ଏଠାରେ ଆଣ୍ଟିରାଵିଜ୍ ଇ-ଞ୍ଜେ-କ-ସ-ନ ନେଇଛନ୍ତି|ଯଦି ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ସଂଖ୍ୟା ମିଶାଯାଏ ତେଵେ ସଂଖ୍ୟା ଆ-ଶ୍ଚ-ର୍ଯ୍ୟ-ଜନକ ହେବ|ପଠାନକୋଟରେ ଏ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ୭୮୦ ଓ ଫେବୃଆରୀରେ ୮୭୫ ଲୋକଙ୍କୁ କୁକୁର କା-ମୁ-ଡି-ଛି |

ଚାର ମୋହଲ୍ଲା କ୍ୱଟର ନିବାସୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ମହଲାକୁ ଆସୁଥିବା ଲାବାରିସ କୁକୁର କା-ମୁ-ଡି-ଛ-ନ୍ତି |କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କ ତାଇଶାଶୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କା-ମୁ-ଡି ଥିଲା ଯାହା ଫଳରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା|ସଡକରେ ବୁଲୁଥିବା ଲାବାରିସ କୁକୁରର ନିୟ-ନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରଶା-ସନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ଯିବାଆସିବା କରିପାରିବେ|

ଏସଏମଓ ଡାକ୍ତର ରାକେଶ ସରପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଭିଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପାଖାପାଖି ୧୦୦୦ ଆଣ୍ଟି ରାବିଜ୍ ଟିକା ରହିଛି ଓ ପୂର୍ବ କିଛି ଦିନ ଧରି କୁକୁର ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି|ରୋଗୀକୁ ସା-ବ-ଧା-ନ-ତା-ର ଉପ-ଚାର କରାଯାଏ|ନିଗମର ମେଡ଼ିକାଲ ଅଫିସର ଡାକ୍ତର ଏନକେ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୀଘ୍ର ଦଳ ପଠେଇ ଏହି କୁକୁରମାନଙ୍କୁ କା-ବୁ କରାଯିବ|ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଗମ ପ୍ରଶା-ସନ ପକ୍ଷରୁ ୮୨୬ ଲାବାରିସ କୁକୁରର ବ-ନ୍ଦୀ କରାଯାଇଛି|ଅନ୍ୟକୁ କା-ବୁ କରି ଶୀଘ୍ର ଲୋକଙ୍କୁ ମୁ-କ୍ତି ଦିଆଯିବ|

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *